Triki za pripravo popolnih njokov

V tokratnem receptu vam predstavljamo kuharske napake, zaradi katerih so njoki trdi, “ćigumasti” ali premalo okusni.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Tisti, ki ste se spopadli z domačim krompirjevim testom in na koncu niste bili zadovoljni ter ste obupali nad “operacijo njoki”, ste morda naredili napako v katerem od korakov, a s pravimi nasveti bodo domači njoki fantastični.

Napačen krompir

Kako v morju krompirja ujeti tistega pravega? Poiščite tisti krompir, ki ima veliko škroba, in se izogibajte voskastemu. Star krompir z grobo lupino je dobra izbira.

Preveč vlage

Namesto kuhanja krompirja raje poskusite zvijačo znanih kuharjev in lonec, poln vode, zamenjajte s pečico. Kuharica Nigella Lawson priporoča, da jih daste v pečico s skorjico. Razlog za to je vlaga. S peko se ta izgubi, manj vlage pa pomeni tudi manj moke, ki je glavni krivec, da lahko vaši njoki postanejo trdi kot kamen. Približno ena ura pri 220 stopinjah Celzija bo dovolj za srednje velik krompir.

Mešalnik

Krompir naj bo hladen na dotik, preden ga začnete lupiti, da bo ta korak čim bolj prijeten, nato pa ga narežite. Vilice, rezine za krompir ali stiskalnica za krompir so najboljše orodje, saj omogočajo kroženje zraka med mečkanjem. Krompirja nikoli ne mešamo, ker so lahko njoki gumijasti in trdi.

Napačna moka

Pri pripravi kakršnih koli testenin je polovica dela pri izbiri moke. Lahko uporabite gladko moko, vendar za odlične rezultate uporabite italijansko moko tipa 00. Takšna moka daje najbolj gladko teksturo, ki je dobra tudi za testenine, kot so njoki.

Preveč moke

Pri pripravi njokov je treba moko vedno dodajati postopoma. V testo za njoke zlahka dodate preveč moke, zaradi česar postane lepljivo ali gumijasto. Za začetek na 500 g krompirja dodamo 50 g moke. Po ročnem vmešanju moke mora testo ostati rahlo lepljivo. Na roke in kuhinjsko površino lahko dodate več moke, moko lahko tudi presejete, da bodo njoki bolj zračni.

Preveč jajc

Mešanici krompirja in moke lahko dodamo jajce, ni pa nujno – nekatere vrste njokov so pripravljene brez jajc ali samo z rumenjaki. Če pa jih dodate preveč, bi lahko bilo testo žilavo.

Preveč truda

Pri mesenju testa za njoke pazimo, da ne pretiravamo, ker se bo gluten preveč razvil in njoki bodo žilavi. Ko začnete delati testo, je bolje, da z žlico ali kuhinjsko kuhalnico nežno vmešate moko, da se sestavine nežno premešajo. Namesto da testo vlečemo in raztegujemo, ga raje prepognemo, da vanj vključimo vse sestavine.

Pozabljanje podrobnosti

Njoki z miniaturnimi žlebovi, kot jih strežejo v restavracijah, niso stvar estetike. Reže jim dajejo čar, a bistvo ni lepota, temveč učinkovito zbiranje omake, ki bo ostala v vdolbinah. Naredite jih z vilicami ali s pripomočkom, ki je videti kot rebro, v Italiji pa ga imenujejo rigagnocchi.

Predolgo ali prekratko kuhanje

Njoke poljubno potresite z moko, da se ne sprimejo, preden jih dajo v vročo vodo pa nekateri kuharji s silikonsko krtačko odstranijo odvečno količino. Tako preprečimo, da bi voda za njoke med kuhanjem postala preveč motna, da ne bi videli, kdaj so njoki pripravljeni, da jih vzamemo iz lonca. Kuhajte jih v dobro osoljeni vodi, dokler ne priplavajo na površje, takrat boste vedeli, da so gotovi.

Zamrzovanje

Če se odločite, da boste njoke shranili v zamrzovalnik, pazite, da jih ne zložite preblizu drug drugemu, saj se bodo sprijeli. Razporedimo jih po pomokanem pekaču in pokrijemo na primer s folijo ali peki papirjem.