»Tu smo zato, da delimo čustva.«

Kmalu na snidenje, Jazz festival Piran /Portorož!

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ob 50-obletnici Avditorija Portorož, 25-obletnici Turističnega združenja Portorož in v Tartinijevem letu so Občina Piran, Avditorij Portorož in umetniški vodja festivala Brane Rončel priredili pravo poslastico za vse ljubitelje dobre glasbe – Jazz festival Piran /Portorož.

Na oder portoroškega Avditorija so stopile legende svetovnega glasbenega prizorišča. Ob domači zasedbi Bossa de Novo še Iván “Melón” Lewis, Elliott Sharp Trio, Matt Schofield, Kenny Garrett & Sounds from the Ancestors, Alfredo de la Fé, Richard Galliano, Boney Fields in Gilberto Gil & Family. Takšno podobo je imela prva izvedba festivala, ki ga lahko brez dvoma v letošnjem evropskem poletju umestimo med najboljše in vsebinsko najpestrejše z jazzom, bluesom, improvizirano glasbo, rockom, tangom, salso in funkom.

Umetniški vodja festivala Brane Rončel: “Pripeljal sem najboljše med najboljšimi. Letos je bilo to izjemno težko zaradi nepredvidljivosti časa, mnogih odpovedi letov, nenehnega dvigovanja cen letalskih prevozov. Upam si trditi, da je to najboljši festival v obsegu 500 kilometrov.”

Za sklepno dejanje je poskrbel velikan brazilske glasbe Gilberto Gil, ki je na odru portoroškega amfiteatra nastopil z glasbeno vsestransko podkovanimi člani družine. V pogovoru z novinarji se je zahvalil organizatorjem festivala, da lahko brazilsko glasbo in kulturo znova deli s slovensko publiko. Od prvega obiska Slovenije letos namreč mineva natanko 34 let (Jazz festival v Križankah, 1988, bobnar Max Roach je prispeval uvod v Gilov nastop).

GilbertoGil 013

Prvi obisk Slovenije

Gil pravi, da je leta 1988, na dan koncerta obtičal na frankfurtskem letališču. Z ženo Floro sta nato odletela v Zagreb in se z avtobusom, na katerem so bile tudi kokoši, odpeljala proti Ljubljani. Ob prihodu v mesto je taksista prosil, naj ju zapelje v Križanke, saj je bil ravno čas za tonsko vajo. “Čez tri ali štiri ure sem že stal na odru pred publiko,” o razburljivi dogodivščini pove Gil in doda, da so Slovenci potrebovali približno dve uri, da so dojeli, da lahko na koncertu plešejo in ne samo poslušajo glasbe. “Potem pa so se pritoževali, češ da je bil koncert prekratek,” se zasmeji.

Pojekt Gil & Familiy

Na odru amfiteatra so mesto dobile tako izbrane skladbe in resni trenutki muziciranja kot otroška razposajenost, saj so nastopili tudi najmlajši člani Gilove družine. “Glavni »krivec« za ta družinski glasbeni eksperiment, v okviru katerega nastopamo na kar šestnajstih evropskih odrih, je moja hčera Preta,” pove Gil. Na poti jih spremlja tudi snemalna ekipa, ki bo poskrbela za ovekovečenje turneje po Evropi in v Maroku z drugim delom nadaljevanke At Home With The Gils (Pri Gilovih doma). Prvih pet nadaljevanj je bilo na sporedu letos, prav toliko pa jih na televizijske zaslone prihaja prihodnje leto.

GilbertoGil 012

Številno publiko je Gil z družino razvajal z mešanico starejših in novejših skladb ter glasbo po izboru članov družine, koncert pa zaključil s klasičnima skladbama njegovega obsežnega repertoarja Aquele Abraco in Toda Menina Bahiana. “Že samo to, da lahko delimo brazilsko glasbo, je samo po sebi naše sporočilo. Tu smo zato, da delimo čustva,” zaključi Gil.

GilbertoGil 069