Umag še naprej na nogah: “Govorijo, naredijo pa nič”

O črnih gradnjah na območju Umaga, kjer naj bi nezakonito nepremičnine imelo 30.000 ljudi, med črnimi gradnjami pa naj bi prednjačili prav Slovenci, smo že pisali. Mesto Umag se še naprej ne da in išče načine, kako to prakso dokončno končati.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Umag, istrsko mestece le streljaj od slovenske meje, je priljubljena turistična destinacija Slovencev, tudi tistih, ki so si počitniške hišice umislili po nezakoniti poti.  Slovenci, naj bi prav pri tem dejanju prednjačili. Tako so v Umagu nastala prava naselja nezakonitih gradenj, o čemer smo že poročali. Ogorčeni prebivalci so se spravili na župana istrske županije, češ da samo govori, naredi pa nič.

Istrska županija: “Boj proti črnim gradnjam ostaja  prioriteta”

V istrski županiji medtem poudarjajo, da boj proti nezakonitim gradnjam ostaja prioriteta. Kot so še povedali za STA, na problematiko črnih gradenj v Istri nenehno opozarjajo in ob tem dodajajo, da je vsaka oblika črne gradnje nesprejemljiva, najslabša pa je gradnja na gozdnih in kmetijskih zemljiščih, še posebej, ko gre za zavarovana območja. S tem se manjša vrednost zavarovanega območja, neposredno pa vpliva tudi na stanje infrastrukture, saj je potrebno zagotoviti dovolj elektrike in vode, tu pa je tudi problem odpadkov, ki končajo na odlagališčih ali v naravi.

Nezakonite gradnje so še posebej zaželjene ob obali. Zanje pa poskrbijo običajno tujci, ki tega v svoji matični državi ne bi počeli.

1920px Panorama of Umag%2C Istria%2C Croatia
Umag

Umag: Lokalne oblasti so nemočne

V istrski županiji so poudarili, da so pristojnosti gradbene inšpekcije v rokah države. Lokalne oblasti so nemočne, kar lahko storijo je, da opozarjajo na to, kot so še pojasnili imajo na območju istrske županije zgolj dva inšpektorja, ki zagotovo ne moreta rešiti tega, kar se dogaja.

Boris Miletić, predsednik županije, je že večkrat predlagal konkretne rešitve, so navedli v uradu predsednika županije. V tej luči so izpostavili predloga, da bi pristojnosti gradbene inšpekcije prepustili regionalni in lokalni ravni ter da bi bilo treba uvesti spremembe na področju kaznovanja, pravijo lokalni oblastniki v Umagu.

“Če bi bile kazni veliko, veliko višje in če ne bi šlo več za prekršek, ampak za kaznivo dejanje, bi tisti, ki gradi na črno, končal v zaporu, te objekte pa bi porušili, s čimer bi vsem poslali dobro sporočilo,” 

Hrvaška Istra je imela leta 1991 nekaj več kot 200.000 domačih prebivalcev, danes ima še približno 200.000 nestalnih prebivalcev. Tako legalnih kot nelegalnih, ti imajo okoli 140.000 postelj, ki jih oddajajo večinoma na črno.

Slovenci: “Ne kršimo zakonov”

Slovenci na območju občine Umag sicer trdijo, da ne kršijo zakonov. Mobilne hiške, naj bi imeli postavljene na svojih zemljiščih, kot so pred časom povedali za N1. Mesto pa naj zanje ne bi imelo posluha in želelo njihovo odstranitev, zato so se obrnili na sodišče.

Slovenci še menijo, da so istrsko “džunglo” spremenili v pravi raj na zemlji. Slovenski lastniki bodo poteze občine Umag izpodbijali tudi na sodišču. Po njihovem mnenju se jim godi krivica, zato so se povezali in skupaj s odvetniško družbo se kot pravijo,  sedaj borijo proti nezakonitim potezam občine. Župana so tudi povabili, naj si pride pogledati parcele s hiškami.