Na območjih, ki so jih prizadele nedavne poplave, se hidrološke razmere umirjajo. Pospešeno se nadaljuje sanacija. Tako so na Koroškem in v Zgornji Savinjski dolini uspeli narediti nekaj korakov v prometni pretočnosti. Počasi se prebijajo do prometno še odrezanih zaselkov, v dravograjski občini še naprej nevarnost predstavljajo številni zemeljski plazovi. Sicer vodo ponekod že imajo, kanalizacijsko omrežje rešujejo, kjer ni elektrike, oskrbo z električno energijo zagotavljajo z agregati.
Stanje na plazu nad Koroško Belo medtem ostaja stabilno. Tako ponovna nočna evakuacija prebivalcev, ki so jo izvajali od sobote do ponedeljka, ni predvidena.
Prizadetim v poplavah so sicer pri odpravljanju posledic naravne katastrofe tudi danes pomagali gasilci, gorski reševalci, pripadniki civilne zaščite, slovenske vojske in policije. Prav tako v Slovenijo še naprej prihaja tudi pomoč iz tujine.
Sicer so poslanci danes brez glasu proti prižgali zeleno luč noveli zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Slednja med drugim prinaša pospešitev dodelitve finančnih sredstev prizadetim občinam v obliki akontacije, ki bo možna še pred dokončno oceno škode.
Zakon uvaja tudi možnost povračila škode v kmetijstvu, prostovoljcem, ki pomagajo pri sanaciji, pa bo po noveli zakona država financirala sedemdnevni izredni dopust, prizadetim podjetjem pa ukrep višje sile in čakanja na delo. Ponedeljek, 14. avgusta je razglašen za dan solidarnosti in bo dela prost dan.
Nadaljuje se tudi dobrodelno zbiranje pomoči. Slovenske radijske postaje so danes v donacijski akciji Eno srce, Ena Slovenija zbrale 1.914.746 evrov sredstev za pomoč žrtvam poplav. Hitro je zaživela tudi aplikacija Poplave 2023, prek katere je pomoč ponudilo že preko 22.000 posameznikov, skupin in organizacij. Trenutno najbolj potrebujejo težko mehanizacijo in različne obrtnike, ki bi lahko ponudili svojo pomoč in znanje. Med materialnimi dobrinami pa so trenutno najbolj iskani razvlažilniki, različno orodje in gradbeni material.