Usoda klifa v Fiesi pod vprašajem vse dokler ne bo sprejet proračun

Deli novico s tvojimi prijatelji

Sprehajalna pot v Fiesi še kar buri duhove. Kot je že znano, so financiranje sanacije v predlogu proračuna za leto 2019, ki gre z jutrišnjim dnem v prvo branje zreducirali s 650.000 evrov na 150.000 evrov, kar naj bi zadostovalo le za čiščenje in odstranitev vseh potencialno nevarnih kamnov in skal s klifa. S tem posegom bi se ob ustreznem monitoringu zmanjšala možnost poškodb sprehajalcev in kopalcev za obdobje od 3 do 5 let.

Celotna sanacija klifa, ki bi ob koncu znašala tudi več kot 2. milijona evrov, tako še nekaj časa ne bo v celoti izvedena.

 width=
Podžupan Karlo Radovac predvideva, da bi v primeru sprejetja proračuna z deli sanacije lahko pričeli že junija.

»Po trenutnem predlogu proračuna imamo za prvo fazo sanacije namenjenih 150.000 evrov, kar bi, če seveda tokratni proračun sprejmemo, zajemalo čiščenje brežine z odstranjevanjem kamnov. To pomeni, da bi na klif prišli delati za to usposobljeni alpinisti, ki bi odstranjevali nevarno kamenje,« je za OBALAplus povedal podžupan Karlo Radovac in dodal, da pa kljub temu ne moremo govoriti o 100 procentni varnosti, saj je po njegovih besedah, projektant, ki dela na klifu izpostavil, da bi bilo potrebno izvesti celoten projekt v višini 650.000 evrov, v okviru katerega so med možnimi rešitvami zajete tudi podajno lovilne mreže, če bi sprehajalcem, ki danes kljub polni zapori prehoda, najdejo pot pod nevarnim klifom, želeli zagotoviti kar se da najboljšo zaščito.

Ne glede na vse pa je bilo celotno območje klifa geotehnično pregledano, izvedene so bile terenske raziskave, vključno z laserskim skeniranjem, inženirsko geološkim kartiranjem, analize velikosti kamnitih blokov, meritev trdnosti kamnin, z določitvijo geološko – geotehničnih karakteristik kamnin, stabilnostnih analiz ter na podlagi izvedenih raziskav in analiz, je bil nato podan predlog sanacije. Izdelana je bila idejna zasnova sanacije, v izdelavi pa je tudi projektna dokumentacija za izvedbo sanacije. Zaradi velikosti in višine območja krušljivega klifa (gre za kamenje in skale v velikosti tudi do 3 tone) je zagotavljanje varnosti uporabnikov ključnega pomena, zato želi Občina Piran začeti s strokovno izvedbo sanacije čim prej, kar bo omogočilo ponovno odprtje priljubljene, a žal trenutno smrtno nevarne sprehajalne poti.

Bodo s sanacijo pričeli že junija?

Spomnimo naj, da sta se že zgodili dve hujši nesreči, ki pa na srečo nista terjali življenja, kar se lahko zgodi vsak čas, če bodo svetniki še naprej zavlačevali z odločitvijo o proračunu in sprehajalci še naprej vztrajali in spregledali vsa opozorila ter na pot pod klifom zavili mimo zapor. Če vzamemo najboljši možen scenarij in svetniki tokrat proračun sprejmejo, se bo z deli na klifu, po besedah Karla Radovaca lahko pričelo že junija.

 width=
Skale, ki so se odkrušile s klifa in so lepo vidne tudi v morju, napravijo kar nekaj škode. Na sliki je lepo vidno, kako se je ob padcu skale odkrušil del stopnice.

Ne glede na vse pa je alarmanten podatek, da je s strani krajanov kot tudi s strani svetniških vrst slišati, da to ni tako zelo pereča problematika kot se morda zdi. Mi smo se prepričali na lastne oči in ne bi si upali sprehajati ob skalah, ki dobesedno visijo nad glavo in grozijo, da se bodo vsak čas odkrušile.

https://www.youtube.com/watch?v=E2JdS28GH9E&feature=share&fbclid=IwAR3yUYR6YQJNvA9crTOeiQ3vC1z3UGLWJyLCiHLTvnxHqbFMbvE3SZ_BwQA

Zavod RS za varstvo narave podal soglasje za čiščenje klifa

Poleg vsega pa je velik del klifa tudi zaščitenega in pod Naturo 2000, kar predstavlja še dodatno težavo pri izvedbi sanacije, saj se vizualne podobe klifa naj ne bi spreminjalo. Kljub temu pa so z Zavoda RS za varstvo narave podali soglasje za čiščenje klifa, odlaganje odpadnega materiala v morje je prav tako dovoljeno, saj gre za skale in kamenje, ki se že krušijo vanj. Vsekakor pa si ne želijo, da bi se na tem področju odstranjevalo rastje. Tudi sama frontalna zaščita brežin bi kazila podobo klifa. Kot so nam zaupali na občini, so našli rešitev za “prijazno” sanacijo, saj klifa ne bi bilo potrebno minirati, namesto tega bi pri odstranitvi nevarnih skal uporabili ekspanzijsko mešanico, ki bi jo vlili med razpoke, mešanica nato razpoke nadzorovano širi, dokler se skale ne odlomijo. Sicer pa bo usoda klifa ostala pod vprašajem vse dokler svetniki ne sprejmejo proračun za letošnje leto. Šele ko bo proračun sprejet, se bo dejansko vedelo, kako in na kakšen način bo sanacija potekala.

 width=Zaradi vse pogostejšega krušenja in plazenja klifnega pobočja nad pešpotjo Piran – Fiesa je bila februarja na podlagi odredbe Civilne zaščite Občina Piran primorana zapreti priljubljeno sprehajalno in povezovalno pot ter s tem zagotoviti varnost uporabnikov. Na podlagi geomehanskega pregleda in analize celotnega področja ter izdelanega geomehansko-geotehničnega poročila ter idejne zasnove zavarovanja brežine je občina naročila izdelavo projektov za izvedbo, ki vključujejo zavarovanje najbolj kritičnih predelov na način, da bo ob ohranjanju narave (del območja spada pod Naturo 2000) zagotovljena varnost. Občina Piran je sicer z namenom pomoči in pridobitve dodatnih sredstev za sanacijo klifa opravila sestanke z ministrom za razvoj in evropsko kohezijsko politiko dr. Iztokom Puričem ter predstavniki Ministrstva za okolje in prostor. width=

             width= width= width=