Cigaretni ogorki so najpogostejši morski odpadek. Vsako leto jih kar 5 bilijonov konča v naravi. Čiki so plastika, so sporočili organizatorji razstave.
Kot pravijo, se je nad problemom je zamislilo tudi sedem kreativk in kreativcev** (Arjan Pregl, Sangara Perhaj, Matej Kocjan – Koco, Tanja Pađan – Kiss the Future, Gala Alica Ostan Ožbolt, Sara Skenderija, Nataša in Katja Skušek). Nastala so umetniška dela, intervencije in oblikovalski izdelki, ki predstavljajo morske smeti kot sredstvo za ustvarjanje in refleksijo naše zasmetene realnosti.
Na otvoritvenem večeru bodo skupaj z Ano Duša svoje zgodbe o morju, čikih in smeteh delili krasni in zabavni pripovedovalci Slobodan Simič – Sime, Živa Caf, Indija Stropnik, Brina Knez, Alenka Kreč Bricelj in Maja Rijavec.
Maja Rijavec je o razstavi povedala: “Veseli me, da je prišel čas, ko se s smetmi ukvarjamo sistemsko in bolj poglobljeno. Verjamem, da je to edina rešitev, da se rešimo odpadne plastike, ki nas dobesedno preplavlja. Vsako leto sodelujem v čistilnih akcijah na jadranskih obalah in iz izkušenj lahko povem, da se smeti znova in znova vračajo, zato jih moramo ustaviti pri izviru”
“Cigaretni ogorki so najpogostejši plastični odpadek na naši obali. Čiki so edina smet, za katero je še vedno družbeno sprejemljivo, da se jo frcne stran. Vsako leto jih v naravi konča kar 5 bilijonov. S to količino ogorkov lahko napolnimo Bohinjsko jezero do globine dveh metrov. Vsebujejo tudi strupene snovi, ki vplivajo na zdravje vseh živih bitij. Z delavnicami, izdelki in razstavami bomo ozaveščali o škodljivosti plastičnih odpadkov, lokalnim odločevalcem pa bomo pomagali vzpostaviti obale brez cigaret,” dodaja Alenka Kreč Bricelj.