V morju še morske cvetače in hidromeduze

Center za raziskovanje morja v Rovinju je na podlagi prejetih prijav kopalcev objavil nov zemljevid razširjenosti meduz ob obali Istre. Tokrat opazovalci poročajo tudi o morskih cvetačah in hidromeduzah, ki naj bi se pojavile tudi pri nas.

Deli novico s tvojimi prijatelji
V tednu od 9. julija do 15. julija 2022 so na Centru prejeli 84 poročanj kopalcev. Največ jih vključuje opažanje kompasne meduze (Chrysaora hysoscella), in sicer v 45 primerih, 17-krat so opazili morski klobuk (Rhizostoma pulmo), 11-krat morski oreh – rebračo, (Mnemiopsis leidyi) eno opažanje pa je bilo pripisano uhatemu klobučnjaku (Aurelia sp. ). Prejeli so tudi namig o dveh dodatnih vrstah meduz, morske cvetače dvakrat in dvakrat hidromeduze. Te naj bi bile opažene v širši geografski regiji (Slovenija, Hrvaška, Črna gora). Štiri osebe so poročale o tem, da so jih meduze tudi opekle.
294405403 5562330473779346 3827270524783469491 n
“Upoštevajte, da je lahko več vrst prisotnih na več lokacijah ali pa niso prijavljene,” so ob objavi zemljevida pojavnosti pojasnili na iz rovinjskega centra, kjer zato opazovalce spodbujajo, da jim pošljejo svoja opažanja in tako pomagajo izboljšati zemljevid. Datum, fotografijo in lokacijo o dogodku lahko sporočite na tkogovs@irb.ur ali preko družbenih omrežij.
V slovenskem morju so se po opažanjih strokovnjakov z Morske biološke postaje Piran pojavile tako morske cvetače kot rebrače. “Morska cvetača je ena redkih vrst klobučnjaka, ki ima simbiotske alge na spodnji strani klobuka in se pojavlja čez poletje, razmnožuje se konec avgusta in septembra. Za kopalce ne predstavlja nevarnosti, ker ožiga ni čutiti. Tudi rebrače ne ožgejo,” nam je pojasnila Andreja Ramšak in dodala, da morska cvetača zaradi simbiotskih alg lažje preživi v morskem okolju, kjer je manj razpoložljive hrane, saj nekaj hranil dobi prav od alg. Napovedi, kako bo v nadaljevanju glede pojavnosti meduz, pa kot pravi strokovnjakinja, ne morejo podati.