Naslednje tri nedelje zopet na volišča

V naslednji treh nedeljah se bomo volivci v Sloveniji zopet odpravili na volišča. V nedeljo, 13. novembra nas čaka drugi krog predsedniških volitev, 20. novembra lokalne volitve, 27. novembra pa bomo glasovali o kar treh referendumih. Kjer bo to potrebno bo nato še 4. decembra sledil drugi krog lokalnih volitev. V senci vseh navedenih glasovnaj bodo 23. in 24. novembra potekale tudi volitve v državni svet, ki pa niso neposredne, ampak se državne svetnike voli preko predstavnikov (elektorjev) v volilnih telesih.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Nedeljski drugi krog predsedniških volitev je potreben, ker v prvem poskusu 23. oktobra nihče izmed sedmerice kandidatov ni dobil absolutne večine glasov volivcev. Največ jih je sicer prepričal Anže Logar, za katerega je glasovalo 33,95 odstotka volivcev, za njegovo protikandidatko v drugem krogu Natašo Pirc Musar pa je glasovalo 26,88 odstotka volivcev.

Če bi bile volitve to nedeljo, bi 43,5 odstotka vprašanih izbralo Natašo Pirc Musar, Anžeta Logarja pa 34,2 odstotka, je pokazala javnomnenjska raziskava, ki jo je za RTV Slovenija opravila agencija Valicon. Da ne bi volilo nikogar oziroma bi oddali neveljaven listič, je odgovorilo 3,9 odstotka vprašanih, 7,6 odstotka pa se jih volitev ne bi udeležilo. Da ne ve, koga bi volili, je odgovorilo 6,9 odstotka vprašanih, štiri odstotke pa ji ni želelo odgovoriti.

V 212 slovenskih občinah pa bodo 20. novembra volili nova vodstva. Zanimanje za sodelovanje v lokalni politiki je sicer glede na število kandidatov za županske položaje in mesta v občinskih ter mestnih svetih manjše kot pred štirimi leti in tudi v primerjavi z volitvami leta 2014.

Že sedaj je jasno, da bodo župana v prvem krogu zagotovo dobili v dobri polovici občin. V 58 občinah sta namreč kandidata dva, v 51 občinah pa le en. V Slovenske Istre je sicer kandidatov več – v Občini Ankaran trije, v Mestni občini Koper in Občini Izola šest, v Občini Piran pa kar 13.

27. novmebra pa bomo na referendumih odločali o treh zakonih, in sicer o RTVS, o vladi in o dolgotrajni oskrbi. Spremembe zakona o vladi prinašajo drugačno sestavo vlade, spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi uveljavitev lani sprejetega zakona zamikajo za eno leto, novela zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) pa na novo ureja vodenje, upravljanje in nadzor RTVS.