Drugi otvoritveni film, ki ga bodo prikazali 23. januarja v gledališču Politeama Rossetti, bo Zelena meja Agnieszke Holland. Kot so sporočili s festivala, je to priložnost, da se predstavita filma, ki sta prevladovala v zadnjih mesecih ter bila uvrščena med velike evropske filme leta, vse od premiere v Locarnu in Benetkah.
Film romunskega režiserja je vrtoglav esej o samem filmu in hkrati kritika cinizma sodobnega kapitalizma, medtem ko se film poljske režiserke osredotoča na tragično usodo migrantov, ki se odpravijo v Evropo.
Slovenska zastopanost
Italijansko premiero bo doživel tudi najnovejši igrani celovečerec Janeza Burgerja Opazovanje na temo empatije med ljudmi, ki je eden od sedmih tekmujočih celovečernih filmov. Svetovno premiero pa bo med desetimi dokumentarnimi filmi doživel tudi film Maje Doroteje Prelog,Cent’anni o zmagi nad smrtonosno boleznijo. Režiserka je svoj prvenec posnela v sodelovanju z Italijo, Poljsko, Srbijo in Avstrijo.
Sicer pa si bo tudi med kratkimi filmi možno ogledati filma Kako sem se naučila obešati perilo Barbare Zemljič in Morje med nama študenta filmske režije na praški FAMU Luna Sevnika.
Izbrani projekt v razvoju bo del koprodukcijskega srečanja Ko Vzhod sreča Zahod, ki pozornost usmerja na še neuveljavljene filmske režiserke in režiserje. Med 486 prijavljenimi deli, ki si jih bo lahko ogledalo več kot 500 odločevalcev in strokovnjakov iz vsega sveta. Slovenijo bo zastopal režiser Leo Černic s projektom Cosmonauts.
Festival bo 27. januarja, ko bodo podelili nagrade, sklenil nagrajenec Cannesa Interesno območje Jonathana Glazerja. V spremljevalnem delu pa bo na ogled razstava ilustratorke Samire Kentrić. Na festivalu so jo napovedali z naslovno ilustracijo za zbornik Slovenka.