Nekateri stanovalci blokov z več kot štirimi nadstropji in brez dvigal težje dostopajo do svojih stanovanj, zato jih zanima vgradnja dvigala. To je mogoče, a je za vgradnjo potreben določen postopek.
Že nekaj časa je v veljavi Stanovanjski zakon, ki določa, da je za vsa dela, za katera je treba pridobiti gradbeno dovoljenje za gradbena dela na skupnih delih večstanovanjske stavbe, potrebno le še soglasje več kot treh četrtin solastniških deležev. To pomeni, da je treba za dvigalo (če se to vgradi v odprtino v skupni steni ali na fasadi) imeti soglasje etažnih lastnikov, ki imajo skupaj več kot tri četrtine solastniških deležev. Prej je bilo treba pridobiti stoodstotno soglasje.
Kot so nam pojasnili pri upravljalcu večstanovanjskih stavb Dom Koper, je na zboru etažnih lastnikov vgradnjo dvigala sprejelo pet objektov v njihovem upravljanju. Eden v Portorožu, dva na Markovcu in trije v Ankaranu.
Vgradnja dvigala: postopek je dolgotrajen
Direktorica Dom Koper, Urška Jurak nam je pojasnila, da je postopek za vgradnjo dvigala predvsem dolgotrajen. “V kolikor gre za vgradnjo, kjer je potrebno gradbeno dovoljenje, je sprva potrebno več kot 75 odstotkov soglasje etažnih lastnikov po solastniških deležih. Nato se pridobi projektanta, ki preveri vse možnosti za vgradnjo in uredi vse potrebno za pridobitev gradbenega dovoljenja, vzporedno se potrdi enega izmed ponudnikov za vgradnjo dvigala. Po prejetju gradbenega dovoljenja se vgradnja lahko prične,” pravi Jurakova.
O pravilih, ki tudi veljajo v večstanovanjskih stavbah, smo pred kratkim pisali v tem članku.