Vreme: Nadaljevanje poletne vročine, vmes kratkotrajne nevihte

Po vročem in sončnem koncu tedna se bo poletno vreme v Sloveniji nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh. Posebej toplo bo na Primorskem in v slovenski Istri, kjer bodo temperature vztrajale blizu 30 stopinj Celzija, v notranjosti države pa se bo živo srebro ponekod povzpelo tudi nad to mejo. Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) in napovedih vremenoslovcev bo sredina tedna prinesla nekaj ploh in neviht, vendar le prehodno osvežitev.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Konec tedna so se temperature v skoraj vseh krajih Slovenije približale 30 stopinjam Celzija ali jih celo presegle. Najvišjo temperaturo so izmerili v Biljah pri Novi Gorici, kjer je termometer ob 20. uri pokazal 30,7 stopinje Celzija. V Ljubljani se je ogrelo do 29,7 stopinje.

Vročina se bo nadaljevala tudi v začetku tedna. Danes bo večinoma sončno vreme z nekaj spremenljive oblačnosti, najvišje dnevne temperature pa bodo od 27 do 32 stopinj Celzija. Na Primorskem, predvsem v slovenski Istri, bo vreme stabilno in sončno, ob morju pa bo zaradi vpliva morja vročina nekoliko manj izrazita kot v najbolj ogretih notranjskih in goriških krajih.

Prihaja vročina: kako zaščititi telo in prepoznati znake dehidracije

Torek bo po napovedih Agencije RS za okolje (ARSO) pretežno jasen in še nekoliko toplejši. Jutranje temperature bodo med 11 in 17 stopinjami Celzija, čez dan pa se bo ogrelo od 28 do 33 stopinj. Najvišje temperature pričakujejo na Goriškem, kjer bi lahko termometri pokazali do 33 stopinj Celzija, marsikje po državi pa okoli 32 stopinj.

Sredi tedna bo sončno obdobje nekoliko zmotila vremenska fronta. V sredo bo dopoldne še precej jasno, popoldne pa bodo predvsem v notranjosti Slovenije nastajale krajevne plohe in nevihte. Kot je za Val 202 pojasnil vremenoslovec z ARSO Brane Gregorčič, bodo te »samo prehodne«. Agencija je za večji del države izdala rumeno opozorilo zaradi neviht, medtem ko jugozahod države, kamor sodi tudi slovenska Istra, ostaja zunaj območja opozorila.

Na Obali bodo zato tudi v sredo prevladovali sonce, visoke temperature in poletno vzdušje, možnost za močnejše vremenske pojave pa bo bistveno manjša kot v osrednji in severni Sloveniji.

Vremenskega preobrata ni na vidiku

V četrtek se bo v notranjosti države nekoliko osvežilo, a večjega vremenskega preobrata ni na vidiku. Vreme bo večinoma sončno, predvsem v goratem svetu bo možna kakšna popoldanska ploha ali nevihta. Na Primorskem bo zapihala šibka burja, temperature pa bodo ostale prijetno poletne.

Tudi proti koncu tedna vremenoslovci pričakujejo prevlado sončnega vremena z občasno možnostjo krajevnih ploh ali neviht. Gregorčič poudarja, da gre za značilen poletni vremenski vzorec: »Temperature bodo vsaj med 25 in 30 stopinjami, če ne še kakšno stopinjo nad 30.«

Nad Evropo se namreč še naprej zadržuje obsežno območje visokega zračnega tlaka, nad naše kraje pa s severnimi višinskimi vetrovi doteka topel in razmeroma suh zrak. To pomeni, da bo slovenska Istra tudi v prihodnjih dneh ostala med najbolj sončnimi in vremensko stabilnimi deli države, z dnevnimi temperaturami blizu 30 stopinj Celzija in ugodnimi razmerami za prve poletne obiske obale.