Topel november je poskrbel, da se je vegetacija krepko podaljšala. Na zelenjavnih gredah lahko pobiramo motovilec, ohrovt, brstični ohrovt, različni zimski radiči so že na razpolago, endivija je tudi v polni rodnosti. Drobnjak in peteršilj poberemo in ga lahko shranimo v skrinjo za čez zimo, poberemo tudi por. Za podaljšanje vegetacije poskrbimo tako, da gredice prekrijemo s kopreno, s katero zaščitimo rastline in podaljšamo njihovo uporabnost. Ostalo zelenjavo je potrebno odstraniti in gredice počistiti. Kompost je potrebno nekoliko zaščititi, da ostanejo temperature dokaj visoke, da se lahko proces razkrajanja nadaljuje. Opravimo tudi pregled orodja, da ga ponovno uporabimo brez težav.
V zeliščnem vrtu porežemo ostale dele cvetov, odmrle poganjke, po potrebi odstranimo listje, kajti pod listjem se ustvari dobra mikroklima za razvoj mnogih bolezni in gnitja rastlin ter opravimo še zadnjo letošnjo pletev. Časa je dovolj, da lahko naredimo tudi načrt, katere rastline bomo sadili prihodnjo sezono. Odstranimo tiste, s katerimi nismo bili zadovoljni. Rastline, bolj občutljive na nizke temperature, zaščitimo s kopreno, če so v loncih, jih lahko prestavimo v bolj zavetno lego.
V sadnem vrtu še lahko sadimo sadno drevje, dokler nam vremenske razmere to dopuščajo. Odstranimo ostanke plodov po obiranju in jih uničimo, ker so optimalno območje za razvoj različnih bolezni. Ko drevesa izgubijo listje, lahko začnemo z obrezovanjem, razen češenj, marelic in sliv, podobno tudi v vinogradih, ko listje odpade. Preverimo tudi kole in armaturo. Citruse, posajene v zemlji na bolj izpostavljenih legah ali v loncih, je dobro oviti z zimsko kopreno, da preprečimo poškodbe, če bi prišlo do močnejšega mraza.

V okrasnem vrtu je december obdobje, ko lahko opravimo presaditve grmovnic in dreves, ki smo si jih zaželeli na drugih lokacijah. Listopadne grmovnice in drevesa lahko porežemo, ko odvržejo liste, jih je veliko lažje oblikovati. Vse odpadlo listje je potrebno pograbiti in odstraniti, da se pod njim ne vzpostavijo dobri pogoji za razvoj škodljivcev in različnih bolezni. Poskrbimo tudi za zaščito vrtnih objektov, bolj občutljivih na mraz. Če je december bolj sušen, je potrebno opraviti zalivanje, ker si je treba zapomniti, da rastline tudi pozimi potrebujejo vlago za svoj obstoj, da ne odmrejo zaradi zimske suše. Ne dodajamo hranil.
Trato pustimo, naj v miru preživi zimo. Poskrbimo, da na njej ni listja ali iglic. Iz namakalnega sistema spustimo vodo in ga pripravimo, da bo preživel zimo varno pred zmrzaljo, tudi vodne objekte je potrebno pripraviti na zimsko obdobje. Če v njih ni življenja, vodo iztočimo, kjer je življenje, pa primerno zaščitimo. V tem obdobju tudi pripravimo ptičje krmilnice, s katerimi bomo pomagali mnogim ptičem, da lažje preživijo zimo.