Zdravilna rastlina, ki zdravi deset bolezni

Zaradi svojega pritlikavega in grmičastega rasti se pogosto uporablja za zapolnjevanje razpok v starih kamnitih zidovih ali med kamni, ki so uporabljeni za tlakovanje dvoriščnih poti. Najpomembneje je zagotoviti dobro drenažo, saj rastline za skalnjake uspevajo samo na prepustnih tleh, kjer ni nevarnosti zastajanja vode.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Majaron ima goste drobne cvetne skupine v odtenkih rožnate barve. Majaron je zdravilna rastlina, ki ne vsebuje nobenih škodljivih sestavin. Latinsko ime te rastline je Thymus serpyllum, v ljudskem jeziku pa je znana kot materina dušica, divji bazilika in poljski ali vrtni timijan.

Zdravilne sestavine majarona se nahajajo v cvetu in listu. Zaradi tega vedno pazite, kako jo nabirate, nikakor je ne izpulite, ampak režite z nožem ali škarjami.

Čas nabiranja majarona je od maja do septembra.

Uporaba

za skalnjake, balkone in terase, med razpokami v kamnitih zidovih in vrtnih poteh.
Opomba: Pred cvetenjem se nabirajo stebla, vežejo v šopke in obesijo na toplo in zračno mesto. Po cvetenju je treba majaron obrezati.

Zdravilne lastnosti

Zdravilne sestavine se nahajajo samo in izključno v listih in cvetovih majarona. Majaron je močan antiseptik za notranje organe, dihala in urogenitalne organe.

Rastlina daje moč, ki spodbuja psihične in fizične funkcije, in deluje pri boleznih, kot so: razne nevroze, depresija, neurastenija, alkoholizem – za te bolezni je majaron pravi zdravilo. V ljudski medicini se priporoča za zdravljenje alkoholizma, saj po pitju čaja pride do bruhanja, oseba pa izgubi željo po nadaljnjem pitju alkohola.

Poleg tega se uporablja pri šibkosti in spolnih motnjah, saj krepi in spodbuja spolne funkcije, pri pljučnih boleznih, kot so astma, bronhitis, emfizem, tuberkuloza, se uporablja čaj ali sirup iz majarona zaradi njegovega večnamenskega delovanja: kot ekspektorans (raztaplja sluz, katar) olajša izkašljevanje, kot antiseptik pomirja močan kašelj, kot antiseptik preprečuje širjenje okužbe, deluje protivnetno.

Pri ženskih boleznih se uporablja kot emenagog (spodbuja in ureja menstruacijo), antiseptik (pri okužbah maternice).

Prav tako se uporablja za zdravljenje migrene, bolezni mehurja, ledvic, želodca (krči), anemije, angine, davice, napadov, kihanja, nespečnosti, revme.

Majaron ne smejo uživati osebe s težavami z žolčem, akutnimi želodčnimi razjedami, šibkim želodcem in težavami z jetri, piše Stetoskop.info.