Že osmič v Izoli Orange Wine Festival

Deli novico s tvojimi prijatelji

Izola je že osmič gostila Orange Wine Festival oziroma Festival oranžnih vin. Dogodek, ki ga organizira VinAdria v sodelovanju z Italijansko samoupravno narodno skupnostjo Izola, Občino Izola in Župnijo Izola, se je odvijal na Manziolijevem trgu, v Manziolijevi palači ter cerkvi sv. Marije Alietske.

Svoja vina so predstavili vinarji iz sedmih držav. Kot je povedal Bruno Zaro, predsednik organizacijskega odbora festivala, se je na letošnjem festivalu predstavilo prek 60 vinarjev iz Slovenije, Hrvaške, Italije, Avstrije, Madžarske, Srbije in Gruzije. Zanimanje je bilo še precej večje, a so se organizatorji odločili omejiti udeležbo.

 width=»Želimo, da se v naši Izoli dobro počutijo tako vinarji kot ljubitelji vin. Omogočiti jim želimo čim pristnejši medsebojni stik, zato smo omejili število vinarjev na festivalu, prav tako pa je omejeno število vstopnic«, je povedal Zaro.

Nekaj vinarjev se je v Izoli predstavilo že osmič, nekaj je pa tudi takšnih, ki so se predstavili prvič. Po njegovih besedah je Orange Wine Festival najbolj mednaroden gastronomski dogodek v Sloveniji: tako po številu držav, iz katerih prihajajo vinarji, ki se predstavljajo, kot po obiskovalcih, ki se načrtno udeležijo dogodka.

Organizatorji prireditve so mnenja, da morajo tisti vinarji, ki pridejo predstavljati svoja vina, izkazati skladnost pridelave svojih vin z načeli prireditve. Ta slonijo na čim bolj sonaravni pridelavi, podaljšani maceraciji in spontani fermentaciji, čim manj intervencijah v kleti in nizki vsebnosti žvepla v vinu. Predstavitev vin je zaključeno dopolnila slastna kulinarična ponudba pridelovalcev in gostincev, ki delijo isto filozofijo in soroden odnos do okolja in narave.

 width=Kakšna so oranžna vina?

Za oranžna vina je značilna podaljšana maceracija – stik jagodnih kožic z moštom. Vinarji se odločajo za različne čase maceracije glede na sorto in lastno filozofijo predelave. Pridelana so iz zelo zdravega grozdja po naravnih postopkih, s spontano fermentacijo brez dodajanja kvasovk, brez hlajenja v času fermentacije in s kasnejšim dolgim zorenjem na drožeh v lesenih sodih. Čas zorenja vina v kleti je praviloma daljši. Odlično se ujemajo s tradicionalnimi jedmi s področja, kjer so bila pridelana. Ponudimo jih lahko tudi k jedem, h katerim bi sicer ponudili rdeče vino.

 width= width= width= width=

 width=