Zorčič: »Rdeča zvezda ima ogromno pomenov«

Deli novico s tvojimi prijatelji

Poslanec SDS Marijan Pojbič je pisal predsedniku DZ Igorju Zorčiču in ga v pismu pozval k prepovedi totalitarnih simbolov v državnem zboru. Pojbič mu je napisal, da so provokacije z nošenjem rdeče zvezde in drugih podob diktatorjev žalitev državljanov  in posmeh demokraciji. V nadaljevanju objavljamo celoten odziv Zorčiča.

 width=»Spoštovani poslanski kolega, gospod Marjan Pojbič,

 

Zahvaljujem se vam za vaše pismo in v njem izpostavljeno skrb za demokratičnost in spoštovanje ustave ter ugleda Državnega zbora, za katerega smo odgovorni prav vsi poslanci.

 

Ne morem se bolj strinjati z vašo oceno, da demokracija ni enkrat za vselej dana in da nanjo bistveno vplivajo vsa naša dejanja in vse izrečene besede. Nikakor pa ne morem deliti vašega mnenja, o vplivu nošenja rdeče zvezde na razvrednotenje institucije Državnega zbora.

 

Simboli lahko v različnih kontekstih nosijo različna sporočila, zato je ključnega pomena, da se ob presoji, ali je posamezen simbol v določenem kontekstu nedopusten, ne zatekamo k poenostavljenim zaključkom. S poenostavljanjem, brez kontekstualnega premisleka, predsodki in hitrimi zaključki lahko kaj hitro posežemo v svobodo izražanja, ki je steber demokracije, za katero se, kot že zapisano strinjava, da ni enkrat za vselej dana.

 

Rdeča zvezda ima ogromno pomenov in je nikakor ni mogoče kategorizirati zgolj kot simbol totalitarnega režima. Pojavlja se v različnih vlogah, kot logotip na embalaži pijač, na športnih copatih, na zastavah raznih držav ali mest (Nova Zelandija, Kalifornija, Washington D.C., če naštejem nekaj demokratičnih), zgodovinsko pa kot simbol komunizma, delavskih gibanj, v Sloveniji tudi kot simbol upora proti okupatorju. Vsled široke uporabe rdeče zvezde tudi za povsem neideološke namene njena uporaba v demokratičnem svetu ni zakonsko prepovedana.

 

O uporabi rdeče zvezde se je izreklo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice v zadevi Vajnai vs. Madžarska.  Attila Vajnai je predsednik Delavske politične stranke, ki ga je madžarsko sodišče obsodilo na pogojno zaporno kazen zaradi nošenja rdeče zvezde. Evropsko sodišče za človekove pravice je razveljavilo sodbo in opozorilo, da lahko splošna prepoved simbolov, ki imajo več pomenov, v nasprotju s svobodo izražanja omeji njihovo uporabo tudi v kontekstih, v katerih nobena omejitev ne bi bila upravičena. Po mnenju sodišča rdeče zvezde ni mogoče razumeti kot predstavitev izključno komunistične totalitarne vladavine, saj simbolizira tudi mednarodno delavsko gibanje in druge zakonite politične stranke.  Posledično je ESČP presodilo, da madžarska vlada ni dokazala, da nošenje rdeče zvezde pomeni izključno identifikacijo s totalitarnimi idejami, zlasti ob upoštevanju dejstva, da je omenjeni gospod to storil brez znanega namena, da bi kljuboval pravni državi.

Poslanskimi kolegi iz Poslanske skupine Levica so bili vsi, tako kot midva, izvoljeni na demokratičnih volitvah. Kot vam je znano, je rdečo zvezdo v stilizaciji s pentagramom kot sestavni del logotipa posvojila tudi njihova stranka Levica, zato ob zgoraj našteti dolgi vrsti pomenov tega simbola ni mogoče sprejeti zaključka, da gre pri obrazni maski kolega poslanca za izražanje sporočila, ki bi bilo v nasprotju z našim ustavnim sistemom. Ob tem ne želim banalizirati prizadetosti tistih, ki so na svoji koži izkusili represijo totalitarnega režima. Prepričan pa sem, da z dodatnimi prepovedmi in izključevanji ne bi presegli zgodovinskih delitev temveč jih zgolj poglobili. Ne nazadnje smo si tudi za to ob vstopu v koalicijo obljubili, da ne bomo pogrevali ideoloških vprašanj.

 

Danes moramo stremeti kvečjemu k sodelovanju in premagovanju malodušja, ki ga pri številnih povzroča spopadanje z epidemijo. Od samih simbolov na maskah so veliko bolj pomembne besede iz naših ust, izpod naših prstov in naša konkretna dejanja,  medsebojno razumevanje in pripravljenost da sprejemamo in upoštevamo druge in drugačne. 

 

V upanju, da boste moje stališče sprejeli z razumevanjem, vas prijazno pozdravljam.«