Ali se v plastenke res ne sme naliti vroče tekočine?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Novo leto prinaša tudi novosti in sveže rubrike v časopisu ObalaPlus. Odločili smo se, da bomo razbijali in preverjali splošno znane urbane mite, ki se jih vsi strogo držimo, čeprav ne vemo, če res držijo ali ne. V teh primerih se bomo za pomoč obrnili k znanosti, ki sloni na objektivnosti in preverljivih dokazih. Prvi urbani mit, ki se ga bomo lotili v tokratni številki, je povezan z aktualno perečo temo – plastiko. Zanimalo nas je, ali drži, da se v plastenke ne sme naliti vroče tekočine, ker lahko ob tem pride do sproščanja strupov, ki se nahajajo v plastiki.

 

Za strokovni nasvet smo poklicali dr. Viviano Golja, univ. dipl. kem., strokovnjakinjo za materiale v stiku z živili in materiale v stiku z vodo, ki je zaposlena na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. »V vsakdanjem življenju uporabljamo različne plastenke. Večinoma jih napolnimo z vodo iz pipe.

 width=

Vse plastenke niso narejene iz enakega materiala. Obstaja veliko različnih plastik, ki lahko vsebujejo ostanke izhodnih snovi in različne aditive. Materiali v živila, za katera so namenjeni, in pod pogoji predvidene uporabe, ne bi smeli sproščati snovi v količinah, ki so zdravju škodljive.  Zato plastenke za vodo vsebujejo aditive, ki niso topni v vodi in so jih proizvajalci za stik z vodo pri sobni temperaturi (in za enkratno uporabo) testirali ter potrdili njihovo varnost, preden so jih dali na trg. Če pa plastenke, ki so že bile napolnjene z vodo, uporabite za druga živila (npr. sadni sok, čaj z limono ali olje), se iz njih lahko sproščajo snovi, ki se v vodo drugače ne bi sprostile. Sproščanje se še poveča pri višji temperaturi in pri večkratni uporabi.

Plastenke uporabljajte po navodilih proizvajalca (bodite pozorni na morebitno navedbo vrste živila, s katerim lahko plastenka prihaja v stik ter temperaturo stika). Plastenke, ki so že bile v stiku z živilom, so namenjene le za enkratno uporabo in za sobno temperaturo. Za vroča živila in večkratno uporabo pa uporabljamo termovke.

Če ste kdaj naredili napako in plastenko neustrezno uporabili, se ne boste takoj zastrupili. Dolgotrajna neustrezna uporaba pa lahko škodljivo vpliva na zdravje.«

Ker pa smo okoljsko ozaveščeni, svetujemo (enako bi vam svetovala tudi Greta Thunberg), da plastenk sploh ne uporabljate in tako poskrbite tudi za zdravo, čisto okolje. Vodo, čaj ali kakšno drugo pijačo si raje nalijte v steklenico ali termovko in težava bo rešena.

 

Manca Hribovšek