29 žensk županj

Na portalu 24ur.com poročajo, da bodo v prihodnjem štiriletnem mandatu županje vodile 29 občin, kar predstavlja dobrih 13 odstotkov vseh. Med 12 mestnimi občinami bo v prihodnjem mandatu županovala le ena ženska. Na Ptuju je namreč Nuška Gajšek že v prvem krogu osvojila ponovni mandat na čelu občine.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V prvem krogu lokalnih volitev, ki so potekale 20. novembra, je bilo med 165 izvoljenimi župani 23 žensk, kar je predstavljalo dobrih 13 odstotkov vseh. V drugi krog županskih volitev, ki je v nedeljo potekal v 47 občinah, pa se je uvrstilo 12 županskih kandidatk, izvoljenih je bilo šest. Delež županj med izvoljenimi v prvem in drugem krogu skupaj tako znaša  29 ali dobrih 13 odstotkov.

Po podatkih SURS-a ženske predstavljajo malo manj kot polovico delovno aktivnega prebivalstva. V 4. četrtletju 2020 jih je bilo 449.000, od tega je bilo 90 odstotkov zaposlenih, 10 odstotkov pa samozaposlenih in pomagajočih družinskih članic.

Na vodilnih mestih so ženske še vedno v manjšini, vendar se njihov delež tudi v tej skupini počasi povečuje. Po podatkih mednarodno primerljivega raziskovanja Aktivno in neaktivno prebivalstvo je bilo v Sloveniji v 2019 med menedžerji in menedžerkami 40 odstotkov žensk. S tem podatkom se je Slovenija med preostalimi članicami EU-28 uvrstila na četrto mesto (za Latvijo, Poljsko in Švedsko).

Največ žensk v Sloveniji ima srednješolsko izobrazbo (45 %), 29 odstotkov pa je takih, ki imajo dokončano terciarno izobrazbo, tj. vsaj višješolsko stopnjo izobrazbe (med sto moškimi v Sloveniji je takih povprečno 20). Vsako leto diplomira več študentk kot študentov. Med ženskami je torej delež višje- ali visokošolsko izobraženih večji kot med moškimi, razen med starejšimi prebivalci.

Povprečna mesečna bruto plača zaposlenih žensk v Sloveniji (po začasnih podatkih strukturne statistike plač za 2019) je znašala 1.790 EUR, kar je 111 EUR manj od povprečne plače moških.