Na prvi pogled se zdi, da je odgovor enostaven, vendar ni, saj je od marsičesa odvisno, ali je to možno ali ne. Najprej je odvisno od nepremičnine, v kateri živite, pomembno je tudi, ali gre za staro ali novo. Pri starejših je lahko težava varnost starih konstrukcij, saj se lahko zelo hitro zgodi, da boste morali močno posegati v obstoječi nosilni sistem. V vsakem primeru pa vam svetujemo, da se pred kakršnimkoli posegom temeljito posvetujete s statikom in arhitektom, ki vam bo izrisal idejni načrt. Morebiti bodo potrebne tudi določene preiskave oziroma sondiranje konstrukcije, vsekakor pa za gradnjo novih balkonskih konstrukcij potrebujete gradbeno dovoljenje, saj bi takšno gradnjo težko umestili med enostavne ali nezahtevne objekte.
Ni pa gradbeno dovoljenje edino, kar morate pridobiti. Potrebujete še soglasje vseh lastnikov stanovanj v hiši, ker se z balkonom posega v zunanji izgled, fasada pa spada med skupne dele večstanovanjske nepremičnine. Naj vas to ne prestraši, saj mora sosed, ki npr. soglasja noče dati, svoje razloge utemeljiti in navedbe dokazati, sicer se njegov ugovor zavrne, vam pa se dovoli poseg.
Kadar gre za novejšo stavbo, se mogoče tudi ob vseh soglasjih lastnikov ne da posegati, saj so bile te nepremičnine zasnovane enotno in morajo biti tudi vse spremembe zelo premišljene. V primeru starejših nepremičnin je smiselno hkrati z rekonstrukcijo balkona opraviti tudi energetsko prenovo in izboljšati izgled stavbe.
Precej zanimivi so montažni balkoni, ki ne potrebujejo dodatne izolacije in zahtevajo minimalna gradbena dela pri vgradnji.
Za mansarde so zaželjena panoramska okna, strešne terase in kabrio balkoni. Vse naštete rešitve so odlične za bolj neposreden stik z okolico in več svetlobe v stanovanju. Za več informacij se obrnite na podjetja, ki prodajajo okna.
Priporočamo, da si pred odločitvijo dobro preberete Zakon o graditvi objektov in se posvetujete s strokovnjakom.