Kot so sporočili z IRB, so v tednu med 1. in 8. julijem letos od opazovalcev prejeli 21 opažanj meduz. Največkrat, v 16 primerih, so opazili kompasno meduzo (Chrysaora hysoscella), štirikrat morski oreh (Mnemiopsis leidyi), torej eno od vrst rebrač, enkrat pa uhati klobučnjak (Aurelia sp.). Dva opazovalca sta jim poslala informacije z iste lokacije (kompas meduze), le dva opazovalca pa sta na isti lokaciji prijavila več kot dve vrsti.
Tudi na Morski biološki postaji Piran pojavnost meduz beležijo predvsem z lastnim opazovanjem in informacijami, ki jih dobijo od kopalcev, nam je pojasnila Andreja Ramšak, ki je ravno v času našega pogovora ob koprskem pomolu opazovala skupino rebrač. “Želeli bi si plačan monitoring, da bi lahko sistematično beležili pojavnost,” nam je zaupala.
Ramšakova je tudi potrdila informacije, da meduza, četudi že razpadla, še vedno vsebuje celice, ki se mehansko sprožijo in izločijo strup, zato tudi razkrajajoči organizmi še lahko opečejo kopalca. Najučinkovitejši ukrep ob takem dogodku je, da opečeni predel izpira z morsko vodo in tako poskrbi, da vse meduzine celice spravi s svojega telesa.
Poleg meduz pa so se hrvaški mediji razpisali tudi o pojavu nekaterih organizmov, ki so sicer značilni za toplejša morja. Mnogi med njimi niso nevarni ali škodljiv, a med njimi je tudi riba figu, ki pa je lahko nevarna tako za domorodne vrste kot za človeka.