Pobuda je nastala pred več kot sto leti na podlagi znanstvenih ugotovitev, da bi s premikom ure podaljšali dan za eno uro in tako privarčevali energijo, študije pa so pokazale, da so prihranki energije zanemarljivi, premikanje kazalcev pa celo negativno vpliva na biološko uro ljudi, poslabšuje njihovo razpoloženje in zdravje. Strokovnjaki za spanje zagovarjajo stalni zimski čas, saj naj bi bil bolj usklajen z našim naravnim ritmom. Evropsko združenje za raziskave spanja navaja vrsto pozitivnih učinkov, kot so na primer boljši spanec, pozitivni zdravstveni učinki na srce in telesno težo, zmanjšano porabo alkohola in tobaka in izboljšano delovno učinkovitost.
Evropska komisija je že pred štirimi leti predlagala ukinitev premikanja ure, v pričakovanju, da se bodo države članice same med seboj uskladile, kateri čas bodo izbrale, kar se je izkazalo za precej težko nalogo. Javno posvetovanje iz leta 2018 je pokazalo, da se Slovenija bolj nagiba k zimskemu letnemu času, Hrvaška pa zaradi pozitivnih učinkov na turizem zagovarja poletnega.
Predlog, ki ga je leta 2018 pripravila Evropska komisija in je dobil podporo Evropskega parlamenta, je predvideval, da bomo s prestavljanjem ure prenehali leta 2021. Komisija Evropske unije je odločitev za nekaj let prestavila in sporočila da bomo uro do leta 2026 še naprej premikali dvakrat letno.