Bi na Ukmarjevem trgu raje videli parkirišče ali kino?

Oktobra v okviru Meseca prostora na Ukmarjevem trgu v Kopru še poteka projekt, ki je že spomladi letos omogočil javno uporabo trga, ne le za parkiranje avtomobilov, temveč tudi za različne delavnice, koncerte in druženje občanov.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Različni ustvarjalci so znotraj projekta PARK.ING od spomladi imeli priložnost pokazati svoje ideje in načine uporabe javnih površin, ki se zaradi investitorskega urbanizma vse pogosteje uporabljajo v kapitalistične namene. Zaradi te težave danes nekateri najlepši kraji slovenske Istre služijo ustvarjanju dobička, namesto druženju domačinov in izpolnjevanju javnih potreb prebivalcev.

Oktober označuje konec tega projekta, ki ga bo spremljal pestro raznolik program na Kiosku K67 na Ukmarjevem trgu. Ta jugoslovanska mojstrovina slovenskega arhitekta Saše Mächtiga (Kiosk K67) je vključena tudi v zbirko Muzeja moderne umetnosti (MoMA) v New Yorku.

V sodelovanju z Obalnimi galerijami Piran, z oddelkom Vizualne umetnosti in oblikovanje Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem, Avtomatik Deloviščem, KUD C3, Mestno občino Koper, Radijem Rojc in Neodvisnim obalnim radijem bo kiosk v Mesecu prostora 2023 in predstavitvijo na Kulturnem bazarju prizorišče raznovrstnim akcijam.

PROSTOR

V torek, 3. oktobra se je v sodelovanju z Neodvisnim obalnim radiem NOR  v oddaji o prostoru javnosti predstavila Nevena Trgovčić iz Radia Rojc iz Pulja., ki je predstavila začetek skupnega oblikovanja koncepta skupnostnih radijskih valov po severnem Jadranu. Nato je v četrtek DJ Aris Demirovič pripravil zvočno kuliso, ki nas je glasba in tehnično vrnila v prejšnje stoletje.

Danes ob 18:00 bo  arhitekt, urednik in vodja Kulturno umetniškega društva C3 Boštjan Bugarič v sodelovanju z mednarodno platfomo LINA in Društvom arhitekata Istre DAI-SAI pripravil udarni performans z naslovom Narava kot subjekt. Skupaj s plesalko Valentino Tomažinčič bosta na primeru lokacije Debelega Rtiča in njegove pozicije v mejni pokrajini med Italijo in Slovenijo komunicirala kako se po pandemiji paradigme spreminjajočega se sveta usmerjajo k sklenitvi novega dogovora, ki ni osredotočen na človeka. Prikazane dekolonizacijske metodologije lahko spremenijo percepcijo skupnostnega prostora ter nagovarjajo posameznika k njegovi ustreznejši uporabi v času klimatskih katastrof.

 

Program se bo nadaljeval v soboto, 7. oktobra, z zvočnim performansom Tarika Haskića, pod imenom Vršica korenine med prsti. Program se začne ob 19:00.

TUKAJ lahko ogledate celoten program.