Skoraj tri četrtine mladih je na spletu naletelo na neresnične informacije

Medtem ko se uporaba interneta viša, tudi soočanje z neresničnimi ali dvomljivimi informacijami ali vsebino na spletu postaja povsem vsakdanji pojav.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Statistični urad Republike Slovenije (SURS) je objavil precej osupljive podatke, in sicer da je v prvem četrtletju letošnjega leta 53 % prebivalcev (ali okoli 826.820 ljudi) na novičarskih spletnih straneh ali družbenih medijih videlo neresnično ali dvomljivo informacijo oziroma vsebino. Med mladimi se jih je z neresničnim besedilom, videom, sliko ali drugo dvomljivo informacijo oziroma vsebino srečalo kar 73 %.

Sicer je po podatkih SURS internet v 1. četrtletju letos v Sloveniji uporabljalo 90 % oseb starih med 16 in 74 let, kar je za odstotek več kot leto prej. Interneta pa ni še nikoli uporabljalo 8 % prebivalcev Slovenije (v 2022: 9 %). Po njihovih podatkih največ ljudi za dostopanje do interneta uporablja pametni telefon (87 %).

Poglavitni razlogi za uporabo interneta so dostop do elektronske pošte (81%), 77 % prebivalcev je internet uporabljalo za iskanje informacij o blagu ali storitvah, 69 % za branje spletnih novic, časopisov ali revij, 63 % jih je uporabljalo spletne družbene medije, kot so Facebook, Snapchat, Instagram in TikTok, ter 61 % storitve e-bančništva. Petina (20 %) jih je objavljala ali všečkala mnenja o družbenih ali političnih temah.

Klic ali videoklic prek programov, kot so Skype, Zoom in Viber, je opravilo 57 % prebivalcev, 51 % pa jih je na internetu iskalo informacije o zdravju. V primerjavi z letom 2021, ko je bila razglašena epidemija covida-19, sta se oba deleža zmanjšala, še ugozavlja SURS.