Desetletno čakanje na privez

Krajevna pristanišča vzdolž obale Slovenske Istre nudijo komunalne priveze, do katerih so upravičeni domačini. Vseh skupaj jih je čez 1600, a kapacitete še zdaleč ne zadostujejo željam lastnikov plovil. Prosilci za komunlani privez nanj namreč čakajo tudi deset let ali več.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Pogoj za pridobitev komunalnega priveza je praviloma v vseh občinah Slovenske Istre prijavljeno stalno prebivališče,  cene so odvisne od dolžine plovila, na nekaterih privezih nudijo tudi elektriko in vodo. Ker uporabniki ne odpovedujejo svojih privezov, je čakalna doba za nove prosilce dolga, v Kopru in Ankaranu jo ocenjujejo na deset, v Izoli na enajst let.

 

Na območju občine Ankaran imajo tri pristanišča s komunalnimi privezi, z njimi pa upravlja Marjetica Koper. To so območje pomola Sv. Katarina,  Mandrač Valdoltra in pomol Adria Ankaran. Na voljo je 166 priveznih mest, na listi imajo še 86 prosilcev. Privezi spadajo pod cono C, torej je cena od 353,80 do 500,20 evrov na leto. Cene veljajo od leta 2014.

V Kopru so cene odvisne od lokacije priveza. Cona A so plavajoči pomoli, cona B je koprsko mestno pristanišče, cona C pa mandrač v ustju Badaševice. Prav tako šteje dolžina plovila. Cene, ki so enako kot v Ankaranu nespremenjene od leta 2014, se gibljejo od 353,80 do 1.006,50 evra z vključenim DDV na leto. Možnost uporabe vode in elektrike je v coni A in B. »Čakalno dobo za privez ocenjujemo na deset let, saj je odpovedi obstoječih lastnikov plovil izjemno malo, vlog pa preko 800,« nam je povedal Dimitrij Šamšal, predstavnik za odnose z javnostmi na Marjetici Koper. Na mesec dobivajo različno število prošenj. Lahko pride ena, jih pa je prišlo tudi že deset. »Če zaokrožimo stanje povpraševanja lahko zaključimo, da je največ prošenj med 4 in 6 metrov dolgimi plovili,« je še dodal.

 

V Izoli je 94 odstotkov vseh komunalnih privezov opremljenih z možnostjo priklopa na elektriko in vodo. To so privezi, ki se nahajajo na plavajočih pomolih ob obali Sončnega nabrežja. Privezi ob obali Lonke nimajo možnosti uporabe elektrike in vode.

Na čakalni listi za komunalni privez v Izoli je trenutno 508 prosilcev. »Trenutna okvirna čakalna doba je 11 let. Glede na to, da je kapaciteta akvatorija občinskega pristanišča popolnoma izčrpana in da torej ni več možnosti za umestitev dodatnih (novih) komunalnih privezov, lahko pričakujemo, da se bo v prihodnje čakalna doba še podaljšala,« so nam pojasnili. Dodali so, da je eden izmed pogojev za pridobitev komunalnega priveza ta, da je prosilec – lastnik/solastnik plovila stalno prijavljen v občini Izola. V primeru solastniška morajo ta pogoj izpolnjevati tudi vsi ostali solastniki.

Cene za imetnike plovil, ki imajo stalne komunalne priveze v pristaniščih Piran in Portorož, so se nazadnje spremenile maja letos, pred tem pa leta 2017. »Ker je primerjalna analiza z drugimi pristanišči v občinah slovenske Istre pokazala, da so cene v Piranu najnižje v skoraj vseh segmentih cen komunalnih privezov, so občinski svetniki na peti redni seji občinskega sveta 19. 4. 2023 sprejeli nov cenik. Skladno s tem so se pristojbine za komunalne priveze v krajevnih pristaniščih podražile za 11,5%, za segment turističnih in gospodarskih privezov pa za 21,2%,« nam je pojasnila Jana Pines z Okolja Piran.

Cene se glede na dolžino plovila gibljejo med 198,95 in 1.834,76 evri. V Portorožu sta proti doplačilu dostopni tudi elektrika in voda, v Piranu pa na določenih mestih elektrika. Na seznamu za pridobitev stalnega priveza v uporabo je 250 prosilcev, največ zanimanja je za priveze plovil v razponu od 6,5 do 8,5 metra. »Dinamika prispelih vlog se precej spreminja. Včasih mine mesec ali dva, ko ni nikakršnega zanimanja, v poletnem času ali kadar mediji pišejo o urejanju Jernejevega kanala, pa prejmemo tudi do pet novih vlog,« so razložili v Okolju.

 

Komunalni privezi na območju piranske občine so namenjeni uporabnikom s stalnim prebivališčem v Občini Piran. Pridobi ga lahko izključno fizična oseba, ki ima na dan oddaje priveza najmanj pet let neprekinjeno prijavljeno stalno prebivališče v Občini Piran, za čoln za osebne namene, torej za prosti čas in rekreacijo, ki ni namenjen opravljanju gospodarske dejavnosti.  A pravica do priveza se lahko prenese na drugo osebo, ki postane lastnik plovila, pod pogojem, da prejšnji lastnik s pisno izjavo v celoti opusti pravice uporabnika. Če je novi lastnik plovila pravico do priveza pridobil s prodajno pogodbo za plovilo, z morebitno nadaljnjo prodajo svojega plovila ne more prenesti pravice uporabe priveza na naslednjega lastnika v obdobju 5 let od pridobitve te pravice.

 

 

 

Cene v marinah so neprimerljivo dražje. V portoroški segajo od 2350 evrov na leto (za plovilo dolžine šest metrov), izjema je kanal Fazan, kjer se barke do sedmih metrov vežejo za 1400 evrov na leto. V koprski marini se celoletna najemnina za privez začne pri 3453 evrih (za osem metrsko barko), v izolski marini pa pri 3865 za devetmetrsko plovilo.