Razlike v cenah komunalnih privezov

Cene privezov v lucijskem kanalu Fazan so se v zadnjem obdobju močno dvignile, za čoln dolžine do sedem metrov je zdaj tam  treba plačati 1400 evrov na leto. Cene za komunalne priveze drugod v slovenski Istri niso tako zasoljene, razlog pa je v tem, da z njimi upravljajo komunale, v Fazanu pa je od leta 2021 koncesionar Marina Portorož.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Če so morali lastniki do šest metrov dolgih plovil, privezanih v kanalu Fazan v Luciji, prej plačevati 840 evrov na mesec, je ta znesek zdaj precej višji, saj morajo letno za svoj privez Marini Portorož odšteti 950 evrov. Za čolne do sedem metrov je ta znesek še precej višji, 1400 evrov na leto, medtem ko lastniki daljših plovil plačajo 1700 evrov na leto. V Marini Portorož, ki ima za kanal Fazan sklenjeno koncesijsko pogodbo, podražitve utemeljujejo s stroški vzdrževanja.

“Ali to pomeni, da so sedaj niso delali nič?”, se sprašuje  eden od lastnikov tam privezanega šest metrskega čolna. Kot pravi, je res videti tako, saj območje zaraščajo kanele, dovozna pot je slaba, ko je počil količek za privez, je trajalo dva meseca, da so ga zamenjali. Ob tem je treba dodati še, da tamkajšnja plovila niso posebej varovana, ni priključkov za vodo in elektriko, ob večjih osekah pa iz kanala ni možno izpluti.

Prav odstranitev mulja je sicer ena od prednostnih nalog, ki jo Marina načrtuje v kanalu. Za časnik Delo je pomočnik direktorja Kristjan Novljan povedal, da so 40 tisočakov investirali v prvo fazo, v naslednjih treh letih bodo zamenjali še za 30.000 evrov stebričkov, na novo bodo  tlakovali obalo, dodatno poglobili kanal in poskrbeli za vzdrževanje lesenih pomolov.

V portoroškem krajevnem pristanišču medtem letna pristojbina skupaj z odvozon odpadkov za čoln, dolg od od 5,51 do 6,50 metrov znaša 356,33 evrov, za plovila od 6,51 do 7,50 metrov pa 521,95. Enake cene veljajo za piranski mandrač. Javno podjetje Okolje Piran je cene komunalnih privezov v pristaniščih Piran in Portorož nazadnje usklajevalo leta 2017, in sicer na podlagi pripravljene cenitvene analize iz leta 2016.

V Kopru se višine pristojbin za uporabo priveza gibajo med 290 evrov (za kategorijo čolnov dolžine do 4 metre in 825,00 za kategorijo čolnov dolžine od 6 do 8 metrov), odvisno od lokacije in pristaniške infrastrukture, ki je na voljo. Veljavne pristojbine za uporabo komunalnih privezov se tam uporabljajo od 1. 2. 2014, pristojbine za ribiško pristanišče pa so v uporabi od 1. 1. 2016, so pojasnili v Marjetici Koper, ki upravlja tako z mestnim pristaniščem v Kopru, mandračem Badaševica kot tudi območjem pomola Sv. Katarina, mandračem Valdoltra in pomolom Adria Ankaran.

Komunalni privez v občinskem pristanišču Izola zaračunavajo na podlagi veljavnega cenika z dne 26. 7. 2016. Od 5 do 5,99 metrov dolg čoln je v mandraču privezan za 395,28 evrov na leto, na plavajočem pomolu pa 439, 20. Komunalni privez za plovilo, dolgo od 6 do 6,99 metrov stane v mandraču 591,82, na plavajočem pomolu 657,58 evrov. V cene ni vštet odvoz odpadkov, velja pa omeniti, da so izolski plavajoči pomolčki pod ključem, kar zagotavlja večjo varnost.