Izobraževanja za starejše začasno ustavljena

Vladna služba za digitalno preobrazbo od Slovenskega regionalno razvojnega sklada zahteva takojšnjo začasno ustavitev vseh aktivnosti v povezavi z izvedbo izobraževanj za osebe, stare 55 let ali več na področju digitalnih kompetenc, saj so ugotovili, da prihaja do številnih nepravilnosti.

Deli novico s tvojimi prijatelji

“Na Službi Vlade RS za digitalno preobrazbo z zaskrbljenostjo ugotavljamo, da v zvezi z izvajanjem pogodb, ki jih je Slovenski regionalno razvojni sklad (v nadaljevanju: Sklad) sklenil z izbranimi izvajalci na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje izvajanja neformalnih izobraževanj za odrasle, stare 55 let ali več na področju digitalnih kompetenc za leto 2022 (v nadaljevanju: Javni razpis), prihaja do številnih nepravilnosti, na kar smo Sklad v zvezi z izvajalcem Smart Naris tudi že večkrat opozorili. Danes smo od Sklada zahtevali takojšnjo začasno ustavitev vseh aktivnosti v zvezi z izvedbo izobraževanj,” so sporočili iz Službe Vlade RS za digitalno preobrazbo.

V dneh po opravljenem izboru izvajalcev so zaznali številne nepravilnosti omenjenega izvajalca: od predhodnega zbiranja prijav do spreminjanja časovnih terminov, lokacij in nezakonitih zahtev na prijavnih obrazcih (povrnitev stroškov izobraževanja v primeru neudeležbe).

S ciljem, da se pravočasno raziščejo vse relevantne okoliščine v zvezi z izborom vseh izvajalcev in izvajanjem že sklenjenih pogodb z vsemi izvajalci, je ministrica za digitalno preobrazbo dr. Emilija Stojmenova Duh danes od Sklada zahtevala, da na vse izvajalce izobraževanj, s katerimi je sklenil pogodbe na osnovi Javnega razpisa, naslovi poziv za takojšnjo začasno ustavitev vseh nadaljnjih aktivnosti v zvezi z izvedbo izobraževanj, in sicer do razjasnitve pravnega in dejanskega stanja glede morebitnih nepravilnosti pri izboru izvajalcev oziroma nepravilnosti pri izvajanju že sklenjenih pogodb s strani izvajalcev. Iz poziva naj izhaja zahteva, da se izobraževanj do nadaljnjega ne izvaja. Hkrati je od Sklada zahtevala, da nemudoma ponovno preveri pravilnost opravljenega izbora izvajalcev ter pri vseh izvajalcih, s katerimi je sklenil pogodbe, izvede nadzor, ali izvajalci pogodbe izvajajo v skladu z določili razpisa, razpisne dokumentacije in sklenjenih pogodb. Zahtevala je, da nam končno poročilo o morebitnih nepravilnostih posreduje najkasneje do prihodnjega petka, 2. septembra 2022.

Več starejših se je v tem času obrnilo tudi na varuha človekovih pravic. Iz njegove pisarne so sporočili, da starejši zatrjujejo, da so diskriminirani pri dostopu do digitalnih bonov 22, saj za prebivalce, stare 55 let ali več, pri unovčenju bonov velja dodaten pogoj. V primerjavi z mlajšimi upravičenci se morajo namreč udeležiti izobraževanja s področja digitalnih kompetenc. Prav tako zanje velja prepoved združevanja bonov s svojimi (zunaj)zakonskimi partnerji, otroki, vnuki, brati in sestrami.