Pojav kalčkov na lupini ni le estetski in gurmanski problem. Kalitev spremeni tudi sestavo krompirja, saj količina solanina, spojine, ki ni niti najmanj priporočljiva za uživanje, naraste.
Solanin je glikoalkaloid rastlinskega izvora, ki ga vsebujejo vrste iz družine razhudnikovk, med katere sodijo paradižnik, paprika, feferoni, krompir in tudi tobak. Njegova vloga je obramba rastline pred glivami, žuželkami in drugimi škodljivci. Prisoten je v vseh delih rastline, tako listih kot tudi plodovih in gomoljih.
Za človeka je strupen že v zelo majhnih količinah, povzroča prebavne in nevrološke težave, kot so bruhanje, driska, želodčni krči, srčna aritmija, glavobol ter vrtoglavica. V hujših primerih zastrupitve so lahko posledice haluciniranje, paraliza, mrzlica, zlatenica ipd. Smrtna doza je 3 do 6 mg na kilogram telesne teže. Simptomi se največkrat pojavijo 8 do 12 ur po zaužitju, pri zelo velikih količinah pa lahko že po 30 minutah.
Ne skrbite, ne potrebujete priročnega kemijskega kompleta – dovolj je, da krompir otipate. Če je kaljeni krompir postal mehak, je to znak, da je v njem višja koncentracija prej navedenih spojin, če pa je še trden, pomeni, da je kljub dejstvu, da so se na lupini pojavili kalčki, še vedno varno zaužije.