Junija so v vseh nastanitvenih kapacitetah občine Piran zabeležili 256.585 prenočitev, kar je 51 odstotkov več kot lani, 140 odstotkov več kot leta 2020 in 14 odstotkov več kot leta 2019. “K odličnemu rezultatu je zagotovo pripomoglo srečanje motoristov Harley-Davidson pa tudi dejstvo, da so Slovenci pohiteli z unovčenjem bonov,” pravijo v TZP.
Po podatkih Finančne uprave RS (Furs) so upravičenci unovčili 86 odstotkov vrednosti obeh bonov, kar predstavlja 468,4 milijona evrov. Neporabljenih jih je ostalo za 75,27 milijona evrov.
V hotelih občine Piran je bilo junija ustvarjenih 140.000 prenočitev, to je 52 odstotkov več kot lani, 174 odstotkov več kot predlani in 1 odstotek manj kot leta 2019. Domači gostje so ustvarili 48 odstotkov vseh prenočitev.
V enajstih dneh julija pa so v Piranu zabeležili približno 51.500 hotelskih prenočitev, kar je 4 odstotkov manj kot lani, 10 odstotkov več kot predlani in 10 odstotkov manj kot leta 2019. Domači gostje so v teh enajstih dneh ustvarili 29 odstotkov vseh hotelskih prenočitev.
Največ turističnih bonov so državljani izkoristili v hotelskih namestitvah, in sicer 1.125.245. Sledijo apartmaji s 315.666 unovčenimi boni, apartmajska naselja (155.653) in kampi (129.077).
“Iz tega kratkega obdobja in samo iz hotelskih podatkov težko sklepamo, ali je prišlo do upada gostov. Po naših informacijah je zasedenost nastanitev še vsaj do konca septembra zelo dobra, dosegajo tudi dobre cene. Domačih gostov je res manj, a jih precej uspešno nadomeščajo tuji turisti. Tudi v TIC-ih opažajo več tujih gostov kot doslej,” opisujejo v TZP.
Več kot polovica je gostov iz tujine
V portoroških hotelih LifeClass zasedenost kapacitet presega njihova pričakovanja. “Upada gostov še ne beležimo, prav nasprotno, lahko rečemo, da smo s trenutno zasedenostjo in številom rezervacij zadovoljni. V tem obdobju dosegamo primerljivo število rezervacij z letom 2019. V prvi polovici leta smo gostili dobrih 40 odstotkov slovenskih gostov, ostalo so Avstrijci, Nemci, Madžari Srbi,” opisujejo v LifeClassu, kjer so v drugi polovici junija zaznali več rezervacij domačih gostov s turističnimi boni.
Delno ali v celoti je bon 21 unovčilo 1.873.836 upravičencev (od tega 410.549 upravičencev v več delih), 129.528 pa jih je bon preneslo na drugo osebo. Kot kažejo podatki Fursa, je 635 upravičencev bon koristilo v več kot 10 delih, rekorder pa je bon razdelil na 45 delov in ga unovčil pri istem izvajalcu.
Opažajo tudi, da se še vedno pojavlja zelo veliko last minute rezervacij. “To je opazno pri vseh gostih, tako domačih, kot tujih. Iz tega razloga trenutno beležimo nekoliko več rezervacij v začetku sezone. Povpraševanja za poletno sezono prejemamo s strani domačih gostov, Avstrijcev, Italijanov in Madžarov. V primerjavi s preteklim letom pričakujemo porast gostov iz glavnih tujih emitivnih trgov,” opisujejo.
V hotelu Marina Izola je bilo v letošnjem letu 10 odstoktov plačil opravljenih z boni, nekaj več v mesecu juniju. Ugotavljajo, da je “letošnja sezona malenkost manj zasedena kot prejšnja, kar je razumljivo glede na obstoječe stanje.” “Napoved je nepredvidljiva, saj gre pri odločitvah za počitnice za več faktorjev. Sklepamo, da je manjša zasedenost vezana tako na bone, kot na splošen dvig cen goriva, hrane, ipd.” pravijo v Marini Izola.
Glede na vrednost unovčenih turističnih bonov je prvo mesto pripadlo obalno-kraški regiji (88,27 milijona evrov). Sledijo ji savinjska (50,27 milijona evrov), gorenjska (47,50 milijona evrov), pomurska (32,24 milijona evrov), goriška (18,18 milijona evrov), posavska (17,04 milijona evrov), osrednjeslovenska (15,99 milijona evrov), jugovzhodna (13,5 milijona evrov), podravska (12,19 milijona evrov), koroška (3,27 milijona evrov) in primorsko-notranjska regija (2,55 milijona evrov).
Z junijsko zasedenostjo pa so zadovoljni v hotelu Grand Koper, saj so bili na določene termine celo razprodani, v povprečju pa dobro zasedeni. V juliju in avgustu zaenkrat projekcije kažejo na 70 odstoktov zasedenost, pri čemer bo v avgustu zasedenost predvidoma višja kot v juliju.
Boni so zagotovo pospešili povpraševanje na domačem trgu
“Delni upad domačih gostov zaradi izteka veljavnosti turističnih bonov bo gotovo prisoten, vendar je za konkretnejše številke potrebno še nekoliko počakati,” še pravijo.
Med občinami pa po vrednosti koriščenih turističnih bonov prvo mesto zaseda Piran. Sledijo Moravske Toplice, Kranjska Gora, Brežice, Izola, Podčetrtek, Bohinj, Koper, Bled in Ljubljana.
Tudi v Savi Turizmu menijo, da so turistični boni v zadnjih letih vzpodbudili povpraševanje na domačem trgu ter pripomogli predvsem k zasedenosti glavne sezone v celotni turistični panogi v Sloveniji. Turistični boni so v zadnjih mesecih pred iztekom predstavljali približno 10 odstoktov vseh prihodkov v njihovi skupini, kjer trenutne rezervacije nakazujejo malce višjo zasedenost v času poletnih počitnic v primerjavi z zadnjim predkoronskim letom 2019 in primerljivo z letom 2021. “Trenutno se beleži najvišja zasedenosti na slovenski obali – med 70 in 90 odstotkov, odvisno od nastanitve, kjer se tradicionalno prej zapolnijo kapacitete,” pravijo in dodajajo, da glede na trend rezervacij v zadnjem hipu pričakujejo še nadaljnjo rast zasedenosti.
Trenutno je v njihovih nastanitvah na obali, torej v Bernardinu, San Simonu in Salineri delež domačih gostov približno 40 odstotkov, delež tujih gostov pa 60 odstotkov. Ti prihajajo predvsem iz bližnjih držav: Avstrije, Nemčije, Češke, Madžarske, Poljske, Italije, Srbije, Belgije, Nizozemske.
“Trenutni podatki o zasedenosti do konca leta so zelo dobri. Vsekakor pa bodo rezultati v drugi polovici leta 2022 v veliki meri odvisni od razvoja situacije v Ukrajini in epidemiološke slike v jeseni,” so nam v Savi turizmu še odgovorili na vprašanje o napovedih za naprej.