Kako zalivati rastline, ko ste na dopustu?

Nimate nikogar, ki bi poskrbel za vašo zeleno džunglo, ko ste vi na dopustu? Imamo rešitev za vas.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Sobne rastline potrebujejo zalivanje skozi celo leto. Še posebej v vročih poletnih mesecih potrebujejo še nekoliko več pozornosti, a kaj ko ravno takrat tudi sami načrtujete dopust. Najenostavneje je seveda, če prosite sosede, prijatelje ali sorodnike, da med vašim brezskrbnim poležavanjem na plaži skrbijo za vaše zelenje. V kolikor pa te možnosti nimate, imamo za vas več predlogov.

 

Rožam in ostalim rastlinam lahko omogočite vlago tudi v dneh, ko jih pustite same in sicer z enostavnimi namakalnimi sistemi. Najprej se priporča, da jih umaknete iz okenskih polic in neposrednega sonca, postavite jih na hladnejše in temnejše mesto. V kolikor odhajate le za nekaj dni je dovolj, da jih dobro zalijete in nalijete vodo v podstavke. Rastline bodo z lahkoto preživele. Če pa odhajate za dlje časa, pa si lahko naredite namakalni sistem iz plastenk. Za večje rastline uporabite pollitersko plastenko in z zamašek izvrtajte majhni luknjico. Plastenko napolnite z vodo, jo zaprite in jo postavite z zamaškom navzdol poleg rastline. Voda bo počasi curljala in ohranjala vlažnost zemlje, ki jo lončnine potrebujejo.

 

Za manjše lončnice lahko uporabite trakove blaga ali gaze. Blago uporabite tako, da ga vstavite skozi luknjico na dnu cvetličnega lončka in ga potisnete skozi zemljo do vrha, tako da pokuka iz zemlje. To lahko naredite z kakšno vejo ali žico. Pod rastlino zatem postavite vazo z vodo, vendar na način, da samo košček blaga sega do vode. Roža bo preko blaga vsrkala toliko vode, kolikor je potrebuje. Uporabite pa lahko tudi gazo, en konec namočite v vodo, drugi konec pa napeljete v lonček. Voda potuje po gazi in ohranja zemljo vlažno.

 

Svetujejo tudi, da svoje rastline namestite skupaj, saj skupine rastlin ustvarijo bolj vlažno ozračje. Vlago pa lahko zadržimo v zemlji tudi, če po vrhu posujemo material, ki zadržuje vlago. Lahko se uporabi pesek, mivka, mah, kokosova šota in časopisni papir. Material je potrebno položiti vstran od stebla, v nasprotnem primeru prične gniti.