Kdo sta prijeta ruska vohuna?

Ludwig Gisch in Maria Rosa Mayer Munos sta se v Sloveniji predstavljala kot 38-letna argentinska državljana, lastnika podjetja DSM&IT in umetniške galerije Art Gallery 5’14, ki sta imela svoje prostore najete na Parmovi ulici v Ljubljani. Gre za klasično vohunsko zgodbo, agenti so v določeni državi nameščeni več let preden jih aktivirajo.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po informacijah N1 sta se osumljena v Sloveniji predstavljala kot 38-letna zakonca iz Argentine z imenoma Ludwig Gisch in Maria Rosa Mayer Munos. Zadnjih nekaj let naj bi živela v okolici Ljubljane, poslovni registri pa kažejo, da sta imela stalno bivališče prijavljeno v argentinski prestolnici Buenos Aires. 

Decembra lani naj bi ju prijeli v poslovni stavbi na Parmovi ulici v Ljubljani. V tej stavbi sta imela dve podjetji, ki sta služili kot njuna krinka. Računalniško podjetje DSM&IT ter umetniško galerijo Art Gallery 5’14, ki ima profile na vseh socialnih omrežjih (Instagram, Facebook, do LinkedIn), najti je mogoče tudi profil Marie Rose Mayer Munos.

Na LinkedIn profilu galerije piše, da ta sodeluje z 90 umetniki in organizirajo razstave. Več informacij kaže, da so razstave v več evropskih mestih res bile. V letu 2021 je imela galerija približno 23.000 evrov prihodkov, se je pa Maria Rosa Mayer Munos v letu 2020 umaknila iz lastništva podjetja njenega moža DSM&IT.

Poznavalci ocenjujejo, da gre za klasično vohunsko zgodbo. Zanjo je značilna “dolgoročna investicija”. To pomeni, da so agenti v določeni državi nameščeni več let preden jih aktivirajo, živijo običajno življenje, v okolju nanje ni nihče več pozoren. V določenem trenutku pa začnejo opravljati naloge, zaradi katerih jih je obveščevalno-varnostna služba poslala v tujo državo. Pri odkritju vohunov gre pogosto za sodelovanja obveščevalnih služb več držav, še zlasti, če gre za zadeve EU ali Nata.