Lov na divje prašiče

Na seznamu za odstrel v slovenskih gozdovih je na tisoče divjih prašičev, v lanskem letu so jih v Sloveniji odstranili približno 14.220, kmetom pa izplačali 560.000 evrov odškodnin zaradi povzročene škode.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V nasprotju z medvedom, ki je v Sloveniji zavarovana vrsta in je zato lov nanj dovoljen le v skladu z odločbo, država lov na divje prašiče spodbuja. Divjih prašičev je v naravi veliko, povzročajo pa tudi škodo.

V lovskoupravljalskih načrtih je določeno najmanjše število divjih prašičev, ki jih je treba odvzeti iz narave, navzgor pa odvzem ni omejen, predvsem zaradi njihove številčnosti in konfliktov, ki jih povzročajo v okolju, poroča N1.

Njihov odstrel je potreben zaradi nevarnosti pojava afriške prašičje kuge, ki se je že pojavila v sosednjih Madžarski in Italiji, tudi v Srbiji. Bolezni se lahko nalezejo tudi domači prašiči, zato je bil konec leta 2020 sprejet zakon o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih, ki predvideva intenziven odstrel.

Država lovcem za vsako odstreljeno žival, staro do enega leta nameni finančno vzpodbudo po 100 evrov, kolikor je vreden odstrel samice, za samce, starejše od enega leta, pa 50 evrov. V letu 2022 je bilo v ta namen izplačanih 431 tisoč evrov.

Divji prašiči so ena najbolj pametnih živali v naših gozdovih. Lovci jih s koruzo privabljajo na krmišča. Tja pridejo le, če hrane ne najdejo drugje.