Močne nevihte in možnost plazov

Večji del Slovenije prekriva obsežna oblačnost nevihtnega sistema. Nevihtne celice nastajajo nad Tržaškim zalivom, potem pa jih jugozahodnik zanese v notranjost Slovenije. Gre za stacionaren tip neviht, ki prinašajo predvsem veliko strel in zelo močne nalive.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ker se nevihtne celice obnavljajo, lahko pričakujemo veliko vsoto padavin. Zlasti to velja za Primorsko in Notranjsko, kjer je nestabilnost največja. Na postaji Godnje na Krasu je v pol ure meteorološka postaja izmerila kar 43,8 mm padavin, na Nanosu 33,7 mm, poroča z ARSO.

Po podatkih Geološkega zavoda Slovenije je danes popoldan in zvečer, zaradi napovedanih povečanih količin padavin, povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov v zahodni Sloveniji. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih Slovenije. Verjetnost se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalci območij, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, opozarjajo na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočij. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine, ter tudi na zastajanje vode.