Ponedeljek je bil uradno najbolj vroč dan v zgodovini

Znanstveniki pravijo, da so za to krive podnebne spremembe v kombinaciji z nastajajočim vzorcem El Nino.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ponedeljek, 3. julij, je bil po podatkih ameriških nacionalnih centrov za okoljske napovedi najtoplejši dan, kar so jih kdaj zabeležili na svetu.

 

Povprečna svetovna temperatura je dosegla 17,01 stopinje Celzija in presegla rekord iz avgusta 2016, ko je znašala 16,92 Celzija, ko so vročinski valovi zacvrčali po vsem svetu.

 

Južni del ZDA je v zadnjih tednih trpel zaradi močne vročine. Na Kitajskem se je nadaljeval dolgotrajni vročinski val s temperaturami nad 35 C. Severna Afrika je zabeležila temperature blizu 50, poroča spletni portal Reuters.

 

In celo Antarktika, ki je trenutno v svoji zimi, je zabeležila nenavadno visoke temperature. Ukrajinska raziskovalna baza Vernadsky na argentinskih otokih je nedavno podrla svoj julijski temperaturni rekord z 8,7 C.

 

»To ni mejnik, ki bi ga morali praznovati,« je dejala podnebna znanstvenica Friederike Otto z inštituta Grantham za podnebne spremembe in okolje na britanskem Imperial College London.

 

Po njenem je to smrtna obsodba za ljudi in ekosisteme.

 

Znanstveniki pravijo, da so za to krive podnebne spremembe v kombinaciji z nastajajočim vzorcem El Nino.

 

»Na žalost je to le prvi v nizu novih rekordov, postavljenih letos, saj naraščajoče emisije ogljikovega dioksida in toplogrednih plinov skupaj z naraščajočim dogodkom El Nino dvigujejo temperature na nove najvišje vrednosti,«je dejal Zeke Hausfather, raziskovalec znanstvenik na Berkeley Earth.