Pri labodu grbcu potrdili ptičjo gripo

Z Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so sporočili, da je Nacionalni veterinarski inštitut potrdil še en primer ptičje gripe pri labodu grbcu v občini Piran.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V Krajinskem parku Sečoveljskih solin na območju Fontanigge, kjer je v tem času največ teh ptic, prosijo, da lastniki svoje pse sprehajajo na kratkem povodcu in da so pazljivi, da njihov pes ne pride v stik z labodjimi iztrebki, ki jih je v tem času na njihovih prenočiščih in počivališčih na cesti ob Dragonji kar precej. Ravno tako, je priporočljivo, da obiskovalci ne stopajo po iztrebkih, v nasprotnem je priporočljivo razkuževanje obutve po obisku parka.

Ob najdbi poginjene ptice takoj obvestimo KPSS ali Nacionalni veterinarski inštitut. Za zmanjšanje tveganja za prenos virusa s prostoživečih ptic na perutnino ostajajo v veljavi priporočila za celotno Slovenijo, ki jih je 21. oktobra letos sprejelo Državno središče za nadzor bolezni.
Rejce perutnine in ptic v ujetništvu pozivajo, da v primeru, če opazijo katerega izmed znakov ptičje gripe, o tem takoj obvestijo veterinarja, t. j. če zaznajo zmanjšano porabo krme in vode za več kot 20 odstotkov in padec nesnosti za več kot pet odstotkov, ki traja že več kot dva dni.

Obvestiti jih morajo tudi o povišanem dnevnem poginu za več kot trikrat od pričakovanega, o pojavu kliničnih znakov (ravnodušnost, nasršenost perja, zmanjšano oziroma neobičajno oglašanje, kihanje, kašljanje, izcedek iz nosnic, otekline podkožja, tekoči in zeleno ali belo obarvani iztrebki), o pojavu živčnih motenj (tresenje in zavijanje glave in vratu, krči, nekoordinirano gibanje, živali težko stojijo, so neaktivne, imajo spuščene peruti) ali o posmrtnih spremembah, ki kažejo na aviarno influenco.