Razjarjeni Izolani so linčali župana

Silvana Saua že dolgo ni več. Ampak njegova zgodba o linčanju izolskega župana in nemirih pred dobrimi 200 leti me je v mnogočem spomnila na današnje dni. Kot da se zgodovina sploh ne spreminja. Silvano je bil novinar na TV Koper, njen urednik in direktor RTV centra Koper.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Zgodilo se je 5. junija 1797 zjutraj. Na izolskem Velikem trgu se je zbrala množica več kot tisoč Izolanov, ki so razjarjeni iskali župana, zadnjega beneškega podestata, in pet drugih, dotlej najuglednejših izolskih mož. Krivi naj bi bili izdaje Serenissime, Beneške republike, češ da so jo oni predali avstrijskemu cesarju. To je bila največja izolska vstaja z linčem za nameček. Vdrli so v mestno hišo in županovo stanovanje, razbili vsa vrata in okna, iz hiše zmetali vse imetje, izropali so vse do zadnjega, znesli so se nad županovo družino, še posebno hudo pa nad županom. Niccolò Pizzamano je zaman poskušal zbežati. Množica ga je tepla, suvala, brcala … Padal je in se plazil iz hiše, v agoniji prosil za življenje, upajoč, da mu bodo prizanesli. Zunaj, pred eno od hiš, so ga najprej ustrelili in nato še zabodli.

Tri dni je trajala izolska revolucija ob koncu Serenissime. Poblaznela množica je razbijala, ropala, pretepala, grozila, spuščala vino iz sodov. Celo uglednega Besenghija so prisilili, da je pred cerkvijo z drugimi obdolženimi več ur klečal, dokler se izolski župnik ni nekako pogodil z razjarjeno množico.

Uradniki in veljaki so bežali iz mesta. Le pet dni pozneje (10. junija 1797) je v mesto vkorakala avstrijska cesarska vojska. Izolski upor in upori v drugih istrskih mestih so bili najboljši izgovor za vstop Avstrijcev, ki so kmalu naredili red. V naslednjih mesecih so izpeljali megasodni proces proti 115 Izolanom. Dva so obsodili na smrt, vendar ju niso nikoli našli, čeprav so Avstrijci že naročili vislice na Manziolijevem trgu, vsaj za opozorilo, če ne drugega. Vsi drugi so bili kaznovani. Nekateri na več let prisilnega dela, drugi na temnico, večina tudi na denarne kazni. Proces ni bil ravno preprost, saj je v nemirih na izolskem trgu sodelovalo skoraj 1500 meščanov.

Silvano Sau je bil tudi sam politično dejaven. Bil je poslanec v zadnji zvezni skupščini. »Takrat smo si sami podaljševali mandat: do nadaljnjega. Smo pa morali z zadnjega zasedanja bežati iz skupščine pri stranskih vratih, ker nas je pred beograjskim parlamentom čakala naščuvana množica,« razlaga Sau.

KNJIGA, KI PO SVOJE PRIPOVEDUJE O MORJU IN ISTRI
Izdala jo je MBM Media, založništvo ob pomoči: Slovenskih železnic, Luke Koper, Telekoma Slovenije, Krke, Petrola, Občine Piran in Občine Ankaran – Predstavitve bodo septembra.