Po dolgem dnevu in napornem delu si marsikdaj želimo napolniti baterije … Zato se odločimo za energijsko pijačo – ali dve. Pa mislite, da je to varen način za izboljšanje telesne in duševne zmogljivosti?
»Kritični smo do trženjskih trditev o povečani učinkovitosti in povečani budnosti pri uživanju energijskih pijač,« pravi Silke Vollbrecht, svetovalka za hrano in prehrano v Centru za svetovanje potrošnikom nemške zvezne dežele Brandenburg (VZB). »Takšne trditve proizvajalcev bi morale biti znanstveno dokazane in odobrene, vendar v večini primerov ni tako.«
Kofein v priljubljenih energijskih pijačah je glavna sestavina, ki naj bi nas ohranjala budne in povečevala našo produktivnost.
»Deciliter energijske pijače običajno vsebuje 32 miligramov kofeina, kar je zakonsko največja dovoljena količina,« pravi Vollbrecht.
Na splošno ima kofein veliko pozitivnih lastnosti. »Spodbuja srčno-žilni in osrednji živčni sistem, v zmernih odmerkih pa lahko izboljša koncentracijo in budnost,« pravi Anke Ehlers, strokovnjakinja za varnost hrane pri nemškem zveznem inštitutu za oceno tveganja (BfR).
Prav tako lahko poveča vzdržljivost med športnimi aktivnostmi, vendar je pomembno omeniti, da »takšne pijače ne morejo nadomestiti izgube tekočine, ki nastane zaradi potenja med športnimi aktivnostmi,« pravi Vollbrecht in poudarja, da je veliko bolje piti veliko vode. Poleg tega ima kofein tudi diuretični učinek.
Prednosti kofeina so odvisne od količine, pri energijskih pijačah pa je past ta, da spodbujajo vnos velikih količin v kratkem času. »Odvisno od organizma lahko to povzroči neželene stranske učinke, kot so tesnoba, obilno potenje in palpitacije,« opozarja Ehlers.
Kofein nevaren v kombinaciji z alkoholom ali telesno obremenitvijo
“Preveč stimulansa v obliki kofeina lahko povzroči nevarne motnje srčnega ritma v kombinaciji z alkoholom, telesno obremenitvijo ali v kombinaciji z nezadostnim spanjem,« opozarja BfR.
Skratka, »zdravstvena tveganja zaradi učinkov energijskih pijač so predvsem posledica njihovega prekomernega uživanja,« opominja Ehlers.
Ni znano, ali lahko dolgotrajno in redno uživanje energijskih pijač povzroči kronično škodo za zdravje posameznika, saj »o tem še vedno obstaja zelo malo znanstvenih podatkov«.
Cilj skupne študije BfR in univerzitetne bolnišnice Charite v Berlinu je torej pridobiti konkretne znanstvene podatke.
Koliko kofeina je preveč?
Po podatkih Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) enkratni odmerek kofeina do 200 mg ne predstavlja tveganja za zdrave odrasle, prav tako ne vnos do 400 mg čez dan.
Vendar pa bi morale nosečnice in doječe matere omejiti vnos na 200 mg ali manj.
500 ml pločevinka energijske pijače običajno vsebuje 160 mg kofeina.
Mladostniki, ki so najpogostejši uživalci energijskih pijač, po podatkih EFSA ne smejo zaužiti več kot tri mg kofeina na kilogram telesne teže na dan.
Zato je priporočeni maksimum za 50 kg težkega najstnika 150 mg, kar je količina, ki jo že presega ena velika pločevinka energijske pijače.
Energijske pijače vsebujejo preveč sladkorja
Strokovnjaki poudarjajo, da visoka vsebnost kofeina ni edina potencialna težava pri energijskih pijačah – obstaja tudi sladkor. V veliki pločevinki ga je približno 60 gramov, poudarja VZB, kar je enakovredno 20 kockam sladkorja.
»Sladkor daje pijači privlačen, poln okus, zato ga dodajajo v velikih količinah,« pravi Vollbrecht. Drug razlog je prikrivanje grenkega okusa kofeina.
»Znano je, da lahko uživanje velikih količin sladkorja povzroči razvoj debelosti, sladkorne bolezni in zobne gnilobe.«
Čeprav so tržniki energijske pijače prikazali kot zdrave s slikami sadja na pločevinkah ali poudarjanjem sestavin, kot so pomaranča, jabolko, pasijonka ali mango, v resnici vsebujejo le sintetične vitamine, ki »teh pijač ne naredijo nič boljših ali bolj zdravih,« pravi Vollbrecht.
VBZ priporoča navadno kavo kot alternativo energijskim pijačam. »Tveganje za preveliko uživanje kofeina s kavo je relativno nizko,« pravi Vollbrecht in pojasnjuje, da najstniki ne pijejo kave in espressa v tako velikih količinah kot hladne, sladke energijske pijače.
»Da bi 50-kilogramski mladostnik zaužil 150 mg kofeina na dan, bi moral popiti približno dve skodelici kave ali tri espresse, odvisno od jakosti,« pravi in opozarja na še eno pozitivno stran kave: »Sami se lahko odločite, koliko sladkorja boste dodali v svojo skodelico.«