Boudoir fotografije so vse bolj priljubljene med povsem običajnimi ženskami. Predvsem tistimi, ki so starejše od 40 let, med ženskami, ki se znajdejo na pomembnih življenjskih prelomnicah. Kot darilo samim sebi.
Beseda »boudoir« izhaja iz francoske besede bouder, kar naj bi pomenilo jeziti ali kujati se. Sicer se je beseda boudoir skozi zgodovino uporabljala predvsem za označitev damskega salona, do katerega so v preteklosti, poleg žensk, imeli dostop le izbranci – ljubimci, umetniki, filozofi. Tudi danes se angleška beseda boudoir nanaša na renesančno opremljene spalnice, od tod najbrž tudi povezava s t. i. boudoir fotografijo. Za kakšno zvrst fotografije gre, smo povprašali fotografinjo Amando Gril, ki se z boudoir fotografijo aktivno ukvarja zadnjih nekaj let. »Boudoir fotografija je način, kako iz žensk potegniti najbolj senzualno plat,« pojasnjuje in ob tem dodaja, da pri boudoir fotografiji ne gre za erotiko, še manj za vulgarnost, ampak predvsem za senzualnost. Pri fotografiranju, poleg izbire prostora, ki ni običajni foto studio, ampak največkrat okusno opremljena spalnica, salon ali dnevna soba, imajo ključno vlogo tudi skrbno izbrani stajlingi. Ti ponavadi obsegajo zapeljivo spodnje perilo, samostoječe nogavice, maske, salonarje z vrtoglavimi petami, nevsakdanji nakit in druge zanimive pripomočke, med katerimi se včasih znajdejo tudi biči, lisice in drugi dodatki.
Senzualne fotografije kot originalno darilo
»Z boudoir fotografijo ženskam pomagam pri ozaveščanju njene ženstvenosti in pripomorem k dvigu njeni samozavesti ter jo tako ob bok postavim velikim damam zgodovine,« pravi Amanda Gril. Sicer se je boudoir fotografija pojavila okoli leta 1920, z razvojem digitalne fotografije pa je postala čedalje bolj priljubljena. Zanimivo je, da se zlasti v zadnjih letih za boudoir fotografiranje odločajo predvsem ženske po 40 letu, ženske, ki se znajdejo na pomembnih življenjskih prelomnicah, kot so razhodi s partnerjem, okrogle obletnice, pa tudi poroke. Pogosto so senzualne fotografije originalno darilo bodočemu soprogu na predporočni večer, prav tako so imenitna ideja za obletnice, včasih se za boudoir fotografiranje odločajo tudi pari, zelo pogosto pa so darilo žensk samim sebi.
Ko vprašam Amando, kdaj je najbolj primeren trenutek za obisk njenih soban, odvrne: »Zdaj!« Kot pravi, je »vse, kar imamo, ta trenutek in jutri bo drug dan. Ne čakajmo na tisti trenutek po morju, ko bo ‘koža bolj sijoča’, niti na čas, ko bom ‘malo shujšala’ ali ko bodo ‘moji otroci večji’«.
Tehnika za opolnomočenje žensk
Amanda Gril pravi, da je izkušnja z boudoir fotografiranjem veliko več kot nepozabno doživetje. »Gre za neke vrste vizualno psihoterapijo,« pravi in dodaja, da je izkušnja z boudoir-jem pogosto odskočna deska za spoznavanje same sebe, svojih globin in čutenj. »Meni osebno je boudoir izhodišče, kjer lahko postavim žensko na piedestal in jo prek njene fizične karizme prikažem kot zdravo emocionalno bitje, ki se izkazuje v njeni ženstvenosti, seksualni energiji in tako notranji kot tudi zunanji lepoti,« pojasnjuje sogovornica. In kako žensko, ki se pred profesionalnim fotografskim objektivom morda znajde prvič v življenju, pripeljati do točke, da se sprosti in iz sebe potegne najboljše? »Na začetku vsak model rabi nekaj časa, da se sprosti, nato pa nam, predvsem s sodelovanjem, res uspe iz njih potegniti najboljše,« pojasnjuje in dodaja, da je pri tem ključna vloga fotografa, ki vodi igro skozi ves proces, modele usmerja in skrbi za zaupanje. Pomembno vlogo pa imajo tudi dobra glasba, pravšnja mera smeha in pozitivne energije«.