Srbska pevka in slovenska kulturna dediščina

To leto bo na Ptuju obeležen 63. kulturno-etnografski festival, katerega zaščitni znak so kurenti. Na največjem slovenskem pustnem karnevalu bo to leto nastopila tudi srbska turbo folk pevka Svetlana Ceca Ražnatović, ki pa po mnenju nekaterih ne sodi na tradicionalni slovenski dogodek.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Novica, da bo letošnji ptujski festival 3. februarja odprla srbska folk pevka Svetlana Ceca Ražnatović, je razjezila, a tudi razdelila ljudi po vsej državi. Medtem ko je njen nastop motiviran s ‘popularnostjo in poslušanostjo’ tovrstne glasbe predvsem med mladimi, so argumenti nasprotnikov, ki so svoje mnenje izrazili na družbenih omrežjih, različni.

Številni uporabniki Twitterja so spregovorili o problematičnem koncertu. Kurentovanje je največji slovenski pustni karneval, ki organizirano poteka že od leta 1960. Prav zaradi tega je eden od zaščitnih znakov slovenske kulture in tradicije, zato so mnogi opozarjali na nepovezanost med ‘Ceco’ in za Slovenijo tako globokim in pomembnim praznikom.

Marsikdo na Twitterju se je spraševal, ali ima Slovenija kakšnega svojega pevca, ki bi ga lahko ponudila vsem, ki bodo zaznamovali in praznovali kurentovanje. In četudi ne nujno slovenska pevka, zakaj bi praznik, ki je uvrščen na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine, odprla žena vojnega zločinca, žena, ki je bila obsojena, hkrati pa je eden od zaščitnih znakov pretiranega in nacionalističnega srbstva.

Slovenija je država, ki je jasno rekla ne nacionalni nestrpnosti, ko gre za koncerte in javne prireditve. Tako je bil pred nekaj leti v Mariboru zavrnjen koncert Marka Perića Thomsona, zaradi njegovega povezovanja z ustaškim režimom ter njegovih pesmi, ki poveličujejo vojno in nacionalizem. Bo država vseeno dovolila Kurentovanje, ki ga bo odprla ‘srbska mati’ in tako zabavala goste?