Vedno več lažnih prijav prebivališča

Glede na to, da Upravna enota ni pristojna za preverjanje naslova in veljavnosti podpisa, ko gre za prijavo prebivališča, se število fiktivnih in ponarejenih primerov iz leta v leto povečuje.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Občan Ptuja je pred kratikim na policijsko upravo podal prijavo lažne prijave bivališča, saj se je na njegov naslov prijavila neznana oseba. Občan je podal prijavo zoper osebo, ki se je prijavila na njegov naslov, in zoper zaposleno na UE Ptuj.

Že nekaj let ni obvezno, da je lastnik pri prijavi prebivališča najemnika ali druge osebe na njegovem naslovu tudi fizično prisoten. Postopek je s tem poenostavljen, ampak je to tudi odprlo prostor za fiktivne in lažne prijave s ponarejenim podpisom. Upravne enote nimajo pravice zahtevati dodatnih dokazil ali preverjati njihove resničnosti.

Nova vlada je vpeljala dodatni mehanizem: v začetku januarja so upravne enote dobile vladina navodila, da lastnike stanovanja obvesti o prijavi prebivališča tretje osebe na naslov. S tem so prišli do še nekaj primerov nelegalne prijave prebivališča, brez vednosti lastika stanovanja.

Motivi za lažne prijave so različni: premoženjska korist prijaviteljev ali njihovih pooblaščencev, ureditev delovnih dovoljenj delavcem za delo v evropskih državah, pa tudi zaslužki stanodajalcev oziroma lastnikov nepremičnin, piše N1.

V primeru, da sumite, da je na vaš naslov prijavljen še nekdo, to lahko preverite na svoji upravni enoti.