Več kot 1500 ljudi je umrlo, ko je ladja na svojem prvem potovanju iz Southamptona v New York trčila ob ledeno goro.
“Še vedno obstajajo vprašanja, osnovna vprašanja, na katera je treba odgovoriti o ladji,” je za BBC News povedal Parks Stephenson, analitik Titanika.
Dejal je, da je model “eden prvih večjih korakov k usmerjanju zgodbe o Titaniku k raziskavam, ki temeljijo na dokazih – in ne špekulacijah.”
Titanik je bil obsežno raziskan, odkar so leta 1985 odkrili razbitino. Vendar je tako ogromen, da nam lahko v mraku globine kamere vedno pokažejo samo osupljive posnetke razpadajoče ladje – nikoli cele.
Novo skeniranje pa zajema razbitino v celoti in razkriva popoln pogled na Titanik. Leži v dveh delih, pri čemer sta premec in krma ločena približno 800 m (2600 čevljev). Razbito plovilo obdaja ogromno polje ruševin.
Skeniranje sta poleti 2022 izvedla Magellan Ltd, podjetje za kartiranje globokomorskih površin, in Atlantic Productions, ki snemata dokumentarni film o projektu.
Podmornice, ki jih daljinsko upravlja ekipa na krovu specializirane ladje, so porabile več kot 200 ur za raziskovanje razbitine po dolžini in širini.
Posneli so več kot 700.000 slik iz vseh kotov in ustvarili natančno 3D rekonstrukcijo.