Troglavi kerber

Novi podrazličici omikrona BQ.1 in BQ.1.1 so v Nemčiji poimenovali kerber, po troglavem psu iz grške mitologije. Kerber je še nekoliko bolj nalezljiv od prejšnjih različic in se hitro širi v ZDA in Evropi. Njegov delež v Sloveniji se je v dveh tednih povečal z manj kot odstotka na sedem odstotkov.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V zadnjem mesecu sta se razširili novi podrazličici omikrona BQ.1 in BQ.1.1. “Različice BQ izhajajo iz trenutno prevladujoče podrazličice omikrona BA.5, imajo pa še dodatne mutacije,” pojasnjuje dr. Roman Jerala s Kemijskega inštituta in dodaja, da ni razloga za skrb, saj novi omikron ne povzroča hujše oblike bolezni.

“V Evropi se resda povečuje delež omenjene podrazličice, ne raste pa skupno število okužb,” pravi in dodaja, da se je za zdaj različica izkazala za manj zaskrbljujočo, kot so predvidevali sprva. Bila naj bi še za kakšnih deset odstotkov bolj nalezljiva – kot vse nove koronavirusne različice doslej – kar pomeni, da bo sčasoma prevladala.

Če ste preboleli omikron BA.5 ali ste se nedavno cepili, ste pred okužbo s kerberjem razmeroma varni. Za zdaj ne kaže, da bi povzročil novo rast okužb, tudi število novih primerov stagnira, je pa vprašanje, kaj bodo prinesli prihodnji tedni jeseni in zime, ko se bomo vsi več zadrževali v notranjosti in se bo koronavirus zato širil intenzivneje, je še povedal Roman Jerala.

Kljub zloveščemu imenu pa ni nobenih znakov, da bi BQ.1 in BQ.1.1 povzročala resnejše simptome. “Peklenski pes zagotovo ni primerno ime,” je poimenovanje za agencijo DPA komentiral Carsten Watzl, generalni sekretar nemškega združenja za imunologijo.

Cerberus Blake