Ukrepati proti prehranski krizi

Energetski in inflacijski krizi v EU grozi še prehranska. In sicer z nepremišljenimi potezami Evropske komisije, kot je predlog uredbe o prepovedi uporabe vseh pesticidov za varstvo rastlin na zaščitenih območjih, s katerim se bo onemogočilo kmetovanje v Sloveniji na 50 % kmetijskih površin.

Deli novico s tvojimi prijatelji

O tem, da se v EU in Sloveniji nahajamo v energetski in inflacijski krizi, je že veliko govora in ukrepanja. Z nepremišljenimi potezami Evropske komisije, kot je predlog prepovedi uporabe vseh pesticidov za varstvo rastlin na zaščitenih območjih, pa se lahko spodbudi še prehransko krizo in v veliki meri onemogoči kmetovanje kmetom, v Sloveniji skoraj za 50 %.

Na zasedanju Evropskega parlamenta je ta mesec imela svoj letni nagovor predsednica Evropske komisije (EK) Ursula Von der Leyen. Izražena je bila popolna podpora Ukrajini v vojni z Rusijo in poklon prebivalstvu Ukrajine za herojski upor agresorski ruski vojski.

Predsednica EK je napovedala številne nove pobude, ki jih bo predlagala EK: EU banko za vodik, oskrbo EU z redkimi surovinami, ukrepe za varovanje demokracije, krepitev spoštovanja pravne države, pobudo za medgeneracijsko solidarnost, reformo pogodb EU.

Vendar ob vseh teh visokoletečih idejah in strategijah, ki seveda naslavljajo pomembne zadeve, je v njenem govoru manjkal stik z realnostjo, situacijo v kateri se trenutno nahajamo in proti kateri, še hujši, drvimo. Pričakoval sem večji poudarek na konkretne kratkoročne protikrizne ukrepe, tako za inflacijsko in energetsko krizo, ko državljani in EU industrija s strahom pričakujemo zimo, kot tudi ukrepom proti prehranski krizi, ki bo lahko sledila kmalu, na kar nas opozarjajo slovenski in evropski kmetje ter predstavniki ostalih členov v prehranski verigi. Von der Leyen se namreč žal niti z eno besedo ni dotaknila prehranske varnosti in težavnega položaja, v katerem so se znašli slovenski in evropski kmetje.

Kmetom se nalaga nove administrativne ovire ter jim grozijo nove prepovedi glede kmetovanja, kot je npr. aktualen predlog nove uredbe o trajnostni rabi fitofarmacevtskih sredstev, ki ga sedaj, v najbolj neprimernem trenutku, predlaga ista EK, kateri predseduje Von der Leyen. Predlagana uredba namreč prepoveduje uporabo vseh pesticidov za varstvo rastlin na zaščitenih območjih. Ker imamo v Sloveniji največ zavarovanih območij v Evropi, bi uveljavitev te uredbe samo pri nas povzročila konec uporabe pesticidov na skoraj 50 % kmetijskih površin. V veliki meri bi bilo onemogočeno tudi ekološko kmetovanje na teh površinah.

EK moramo preprečiti, da bi kmetijstvu, gospodarstvu in državljanom naredila to, kar se dogaja na področju EU energetike, in v Evropskem parlamentu prek odbora AGRI že intenzivno delamo na tem.

els

Franc Bogovič, poslanec v Evropskem parlamentu (SLS/EPP)

 

 

 

Naročnik prispevka: Politična skupina EPP Group / ELS v Evropskem parlamentu