V Sloveniji vsak dan za posledicami alkohola umreta 2 osebi

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje že peto leto izvajajo projekt SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola, s katerim povezujejo zdravstveni in socialni sektor ter nevladne organizacije v skupnem naslavljanju alkoholne problematike.

Letos že četrtič aktivno sodelujejo tudi v akciji 40 dni brez alkohola, in sicer s skupnim ciljem vzpostaviti odgovoren odnos do pitja alkohola v slovenski družbi, saj ga skoraj vsak drugi Slovenec uživa prekomerno. Alkohol je prisoten v naši kulturi in navadah ter lahko dostopen, vzorci, povezani s pitjem alkohola, pa se prenašajo iz roda v rod.

V povprečju naj bi Slovenec, star 15 let ali več, v letu 2019 spil 91 litrov piva in 48 litrov vina ter 3 litre žgane pijače. Skupno je registrirana poraba čistega alkohola na prebivalca znašala skoraj 11 litrov, kar je en liter več kot leto prej. Poleg registrirane porabe alkohola predstavlja za Slovenijo veliko težavo tudi obsežna neregistrirana poraba alkohola iz domače proizvodnje, ki po ocenah še za tretjino poviša številko porabe, kar nas uvršča v sam svetovni in evropski vrh. V Sloveniji vsak dan – izključno zaradi razlogov, povezanih s pitjem alkohola – umreta vsaj dve osebi. Ocena zdravstvenih in ostalih stroškov, povezanih s pitjem alkohola, znaša v povprečju 228 milijonov evrov letno. Trošarine od alkohola znašajo približno 103 milijone na letni ravni.

Zavzemite se za spremembe. Poskrbite za zdrav življenjski slog in za svoje zdravje. Naučite se česa novega, obudite hobi iz preteklosti, ali pa si najdite novega, spoznajte tehnike dihanja ali sproščanja. O stiski se pogovarjajte s tistimi, ki so vam blizu, oziroma se obrnite na eno izmed oblik psihološke podpore. Posvetite se tudi svojim bližnjim.

Skrb za drugega je hkrati skrb zase. Usmerite se na vire pomoči na spletni strani www.sopa.si ter pokličite na brezplačno telefonsko številko za psihološko podporo: 080 51 00.

 

Vir: Občina Izola