Strukture se nahajajo na globini sto petdeset metrov, pri čemer se odpira vpogled v del zgodovine, ki je bil dolgo pozabljen.
Zgodba o teh novoodkritih galerijah sega več kot sto let nazaj, ko so delavci občine Trst izkopavali to območje v prizadevanju, da bi dosegli sprednji del apnenčastih skal. Njihov cilj je bil razkriti skrivnostno preteklost, ki je bila skrita pod plastmi zemlje in skale. Kot rezultat teh prizadevanj so se srečali s poplavljeno vodo, ki je dodatno skrivala starodavne strukture.
Sledenje sledi teh delavcev je bilo dolgotrajno in zahtevno, a končno so raziskovalci uspeli prebiti meje, ki so jih postavile stoletne skrivnosti. Nove galerije predstavljajo arhitekturno mojstrovino, ki priča o inovaciji in tehničnem znanju tistega obdobja.
Ta odkritja ne le obogatijo našo sedanjost, temveč nam omogočajo tudi boljše razumevanje življenja in kulture Marije Terezije Avstrijske. Arheologi so navdušeni nad obilico informacij, ki jih prinašajo te galerije, saj odpirajo nova vprašanja o naši zgodovini in nas povezujejo z izgubljenimi časi.
Občina Trst je prepoznala pomen teh odkritij in namerava izvesti obsežne študije ter ohraniti te nove najdbe. S tem bodo omogočili nadaljnje raziskave in širjenje zgodovinskega znanja na tem področju.
Predsednik avtonomne dežele Furlanija – Julijska krajina Massimiliano Fedriga je ob tem zapisal na svojem facebook profilu: ”Odkrili so nove galerije starodavnega akvadukta Marije Terezije Avstrijske, ki razkrivajo skrito poglavje naše kulturne dediščine. Nahajajo se na globini sto petdeset metrov, tukaj, pred več kot stoletjem, so delavci občine Trst izkopali, da bi poskušali priti do sprednjega dela apnenčastih skal, nato pa do poplavljene vode. Izlet v preteklost, ki bogati sedanjost.