Več kot pol pirotehničnih prekrškarjev je mladoletnih

Na Policijski upravi Koper so lani v decembru obravnavali trinajst kršitev Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Sedem kršiteljev je bilo mladoletnih, torej več kot polovica. Pri nepravilnem rokovanju s pirotehničnimi izdelki sta se dva mladoletnika tudi telesno poškodovala (lažja poškodba prstov na roki in nog), so nam pojasnili na PU Koper.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Lani decembra so na območju PU Koper skupno zasegli 328 pirotehničnih izdelkov, med njimi 290 petard tipa F2 in 38 petard tipa F1.

Predvidena globa, ki jo za fizične osebe predvideva Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, je v razponu od 400 do 1.200 evrov, za pravne osebe pa vse do 50.000 evrov. Pri tem se izreče tudi stranska sankcija odvzema pirotehničnega izdelka, tudi če izdelki niso storilčeva last.

Na tem mestu je potrebno omeniti tudi določila Zakona o zaščiti živali, ki prepoveduje obmetavanje živali s petardami ali drugimi pirotehničnimi izdelki, npr. usmerjanje tega izdelka proti ali v žival.

Prodaja ognjemetnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, je sicer fizičnim osebam dovoljena med 19. in 31. decembrom, uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja. Kljub temu pa teh pirotehničnih izdelkov ne smemo uporabljati v strnjenih naseljih, zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v javnem potniškem prometu in kjer se odvijajo javni shodi in javne prireditve.

Z vprašanji o poškodbah zaradi uporabe pirotehničnih sredstev smo se obrnili tudi na Splošno bolnišnico Izola, od koder nam (še) niso odgovorili.

So pa na dejstvo, da so poškodbe zaradi uporabe pirotehnike vedno pogostejše, na skupni novinarski konferenci opozorili predstavniki Policijske uprave (PU) Maribor in Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor. “Želim si, da nihče od zaposlenih in staršev nikoli več ne doživi tega prvega krika, ko starš izve, kaj se je otroku zgodilo, in da ta otrok nikoli več ne bo imel enakega življenja,” je dejal zdravnik Metin Omerović iz urgentnega centra UKC Maribor. “Prosim, vzemite pamet v roke, pazite na pirotehniko,” je pozval.

Specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije Bojan Šparaš je dejal, da je pirotehnika “nepotrebna stvar”. Poškodbe, ki lahko nastanejo pri uporabi pirotehnike, se nikoli ne pozdravijo popolnoma. “Čeprav so določena pirotehnična sredstva dovoljena, bi vam rad povedal, da tisti bolniki, ki so težje poškodovani in se nikoli ne vrnejo v prvotno stanje, obžalujejo, da pirotehnični izdelki niso bili strožje prepovedani,” je dejal.