Martina je na najbolj obiskanem slovenskem spletnem oglasniku iskala stanovanje, kjer bo lahko skupaj s fantom bivala v naslednjem letu. Našla je sanjsko ponudbo; prostorno stanovanje v centru mesta, na novo opremljeno in po zelo ugodni ceni. Lastnica je stanovanje ponujala ugodno, ker je hotela najti osebo, ki bi dobro skrbela za stanovanje, dokler ga ne bo proda.
Po elektronski pošti sta se dogovorili o podrobnostih plačila in o predaji ključev; po prejetem nakazilu naj bi Martina ključe prejela po pošti. Gospa Valentina je predlagala, da plačilo izvedeta prek platforme Airbnb, ki je zaupanja vredna – da ne bi šlo kaj narobe. Kot dokaz rezervacije je prejela celo elektronsko potrdilo iz payments@airbnbsafe.com. A po opravljenem nakazilu ni bilo od prijazne najemodajalke ne duha ne sluha več. Na Airbnb so ji pojasnili, da je bila žrtev prevare, za katero oni ne odgovarjajo.
V Martinini zgodbi mrgoli tipičnih znakov, ki razkrivajo prevaro že na začetku in bi morali previdnega kupca takoj odvrniti od posla ali pa ga vsaj spodbuditi k premisleku.
- Prostorno stanovanje v centru mesta, z zasebnim parkiriščem, novo opremo in vsemi priključki. Ponudba tipa predobro, da bi bilo res, je vedno znak za alarm.
- Stanovanje oglašuje tujec (slovenski oglasniki so izrazito lokalne narave in oglas tujca nam lahko v skoraj vseh primerih vzbudi upravičen sum).
- Ker gospa živi v tujini, je zaradi oddaljenosti onemogočen stik v živo (razgovor, ogled stanovanja). Da bi pridobil naše zaupanje, ta tujec z nami deli veliko preveč osebnih podatkov − družinske fotografije, življenjsko zgodbo … S tem nas tudi želi odvrniti od dvoma o njegovi iskrenosti.
- Pri podobnih prevarah je zelo pogosto, da goljufi izkoriščajo dobro ime priljubljene platforme Airbnb, ki velja za zanesljivo in varno. V tem primeru domena airbnbsafe.com, s katere je žrtev dobila elektronsko sporočilo z navodili za plačilo, nima ničesar skupnega z omenjeno platformo. Posebej za namen goljufije so goljufi kupili to domeno, da lahko razpošiljajo podobna sporočila tudi pri drugih prevarah.
Martina je sicer oglas zasledila na slovenskem portalu, ki nima z Airbnb popolnoma nobene zveze, tako tudi njihova pravila in pogoji poslovanja zanj ne morejo veljati. Izmenjava informacij je potekala prek zasebnih elektronskih sporočil in denar je nakazala na osebni račun TRR samo na podlagi potvorjenega sporočila, s katerim so se goljufi izdajali za Airbnb. Vsemu skupaj bi se lahko izognila že samo s poznavanjem delovanja portala.
Na podlagi elektronskega naslova goljufe zelo težko izsledimo. Vsi goljufi uporabljajo elektronske naslove, ki so jih registrirali pri enem od brezplačnih ponudnikov; gmail, hotmail, yahoo. In če vemo, da obstajajo tudi računi elektronske pošte, kot sta, denimo, martin777krpan@gmail.com inmojca.pokrajculja@hotmail.com, je jasno, da so podatki o resničnih osebah, ki upravljajo takšne račune, neizsledljivi. Konec koncev gre za ameriška podjetja, ki podatke o uporabnikih praviloma izdajajo le na podlagi sodnih nalogov. Goljufijo prijavite na najbližji policijski postaji, a vedite, da je mednarodni pregon storilcev dolgotrajen in zapleten.
Če opazimo, da je bil oglas objavljen v tujini ali da ponudba po ceni sumljivo odstopa od konkurence, tak oglas nemudoma prijavimo in tako preprečimo oškodovanje novih žrtev. Prijavo lahko podamo kar prek gumba »prijavi oglas«, ki je izpostavljen pri vsakem objavljenem oglasu na vseh večjih slovenskih spletnih oglasnikih. Upravljavci spletnega oglasnika bodo našo prijavo pregledali in oglas hitro umaknili.