Cene stanovanj so začele naraščati po letu 2015 ter zadnji krizi in do konca lanskega tretjega četrtletja zrasle za skoraj sto odstotkov, v Mariboru celo še več, navajajo na Statističnem uradu.
Kot piše časnik Finance, ki je podatke zbral iz letnih poročil geodetske uprave, je močan pospešek cenam dala korona. V Kopru naj bi v tem obdobju cena zrasla za več kot 50 odstotkov. Čeprav naj bi se dogajanje na nepremičninskem trgu začelo ohlajati, tega še ni konkretneje zaznati. V prestolnici, ki velja za najbolj živahen trg, naj bi cene celo malenkost padle.
Kako je v Kopru?
Cene so tudi v Kopru zrasle. Če je bila cena kvadratnega metra še leta 2019 približno 2500 evrov, je bila lani že 3700 evrov, izhaja iz podatkov Geodetske uprave.
Za komentar glede nepremičnin na obali smo prosili tudi nepremičninskega posrednika. Kot nam je pojasnil Branko Lončar iz družbe Obala nepremičnine, se je rast cen v zadnjih mesecih ustavila. V povprečju se cene gibljejo od 3000 do 6000 € na kvadratni meter, odvisno od lokacije, velikosti in stanja.
V času po pandemiji zaznavajo porast cen od 20 do 40 odstotkov. V povpraševanju po občinah ne zaznavajo razlike. Išče se povsod, prodaja in uspešno kupuje. Povpraševanje pa precej presega ponudbo na trgu. Kot pravi Lončar, so motivi za nakup zelo različni, tako za bivanje, oddih, kakor tudi za finančno naložbo.
O nepremičninah na obali smo pisali tudi v tem prispevku.
Kdaj lažje do stanovanja?
Po besedah našega sogovornika, cene nepremičnin ne rastejo več, niti ni realno pričakovati njihovega upada na krajši rok, saj je Slovenska Istra majhna in bo vedno zanimiva za nakup tako domačim kakor tujim kupcem. Vedno večje je tudi priseljevanje v te kraje zaradi poslovnih in zaposlitvenih razlogov.