Povsod po državi je v naravnem okolju poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, kuriti kresove, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar ter izvajati ognjemete. Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in policija bosta nad spoštovanjem razglasa oziroma upoštevanjem prepovedi izvajala poostren nadzor, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.
Medtem so z goriškega dela Krasa, kjer od nedelje gasijo obsežen požar, sporočili, da je situacija na požarišču povsem pod nadzorom. Požar je gasilo 425 gasilcev iz 81 prostovoljnih gasilskih društev, Industrijske gasilske enote GZS tečajniki in Enote za podporo vodenju MOL ob pomoči dveh helikopterjev Slovenske vojske, dveh helikopterjev Civilne zaščite Furlanije-Julijske krajine in helikopterjem Slovenske policije.
Včeraj v popoldanskih urah je bil požar pod nazorom, gasilci pa so čistili posamezne robove požarišča in posamezna žarišča. Na delu je ostal policijski helikopter. Po prvih podatkih je zgorelo okoli 400 hektarov borovega gozda in podrastja.
Posebna nevarnost so pri gašenju predstavljala neeksplodirana ubojna sredstva iz prve svetovne vojne, zaradi česar so na terenu tudi pripadniki Državne enote za varstvo pred neeksplodirani ubojnimi sredstvi. Preko noči je na požarišču ostalo okoli 200 gasilcev.
Danes bosta poveljniško mesto akcije gašenja požara na Krasu obiskala predsednik republike Borut Pahor in poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan.