Ali bodo občine slovenske Istre imele svojo pokrajino?

Pripravljen je nov predlog za teritorialno členitev Slovenije na petnajst pokrajin. Predlog se je izkazal kot primeren za vložitev v parlamentarni postopek.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Danes je predsednik Državnega sveta Republike Slovenije Alojz Kovšca pojasnil, da je pripravljen osnutek politične zakonodaje, utemeljen na multidisciplinarnih strokovnih izsledkih. “Zbrali smo vtise in mnenja lokalne samouprave, opravili 136 sej z občinskimi sveti, na katerih smo odgovarjali na vprašanja, poslušali razloge za in proti in predlog preoblikovali po željah lokalne samouprave,” je povedal.

Boštjan Brezovnik je skupaj s strokovno skupino pripravil predlog zakona za ponovno ustanovitev pokrajin. Pravi, da je ta ključen za decentralizacijo države in da je Slovenija po vseh kazalcih izrazito centralizirana država.

Po oblikovanem modelu bi Slovenijo razdelili na 15 pokrajin. Poseben status bi imela Mestna občina Ljubljana. Po predlogu bi slovenska Istra s štirimi občinami postala ena pokrajina. Čeprav ta model ne sledi navodilom Sveta Evrope – regionalna struktura v pokrajinah bi morala imeti vsaj 100.000 prebivalcev – ga Brezovnik ocenjuje kot vsebinsko ustrezen. “Pokrajine so namreč vsebinsko primerljive predvsem po teritoriju in številu prebivalcev, hkrati pa je na vse te pokrajine možno prenesti vse začrtane pristojnosti in naloge glede na njihov regionalni pomen,” je povedal.

Strokovna skupina je pripravila pregled vseh pristojnostnih nalog, ki se lahko prenesejo na regionalno raven. Pripravili so tudi ustrezno vsebinsko presojo in oceno finančnih posledic za sprejem zakona o ustanovitvi pokrajin. Pravijo, da se bodo ob ustreznem sistemu financiranja, finančna sredstva ustrezno porazdelila.