Čebelji izdelek, ki je božji dar za vsakogar: zdravi okužbe, rane, vneto grlo

Propolis je eden tistih naravnih, čudovitih, pravih malih čudežev, ki neverjetno dobro zdravi in ​​pozitivno vpliva na zdravje. Je naravna in učinkovita zaščita za zdravje ustne votline, zgornjih dihalnih poti, želodca, debelega črevesa … Ne glede na to, ali ga uporabljamo v kapljicah ali pršilu, so njegove lastnosti in učinki blagodejni.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Varuh čebeljega mesta

Propolis je trden čebelji proizvod, pridobljen s predelavo rastlinskega nektarja. Je prijetnega aromatičnega vonja, rumeno zelene do temno rjave barve. Uporablja se za ustvarjanje različnih špranj v panju, ustvarjanje zaščite pred neželenimi mikroorganizmi, vetrom ipd. ter ohranjanje vlage v panju.

Beseda “propolis” opisuje njegov zaščitni učinek na čebele in njihove panje. Grška beseda »pro« namreč pomeni »pred«, »polis« pa mesto, kar v prevodu pomeni »propolis je varuh čebeljega mesta«.

čebele

Sestava propolisa

Sestava propolisa ni konstantna, ampak je odvisna od vrste in sorte rastlin, ki jih čebele obiskujejo, letnega časa, podnebnih (neugodnih) razmer in drugih dejavnikov. Njegove glavne sestavine so vosek, cvetni prah in smole, tu pa so tudi različne učinkovine, ki so jih do danes v svetu izolirali več kot 300.

Propolis za krepitev imunosti, celjenje ran

Propolis se v ljudski medicini uporablja že od antičnih časov. Najpogosteje se uporablja pri krepitvi imunosti, celjenju ran, zdravljenju glivičnih in ustnih obolenj, vnetja grla itd. Danes je propolis sestavina številnih zdravil brez recepta, prehranskih dopolnil in prehranskih izdelkov s posebnimi lastnostmi in delovanjem, ki jih imenujemo funkcionalna živila.

čebele

Bakterije, infekcije …

Propolis pogosto raziskujejo tudi znanstveniki, ki so o njem opravili številne študije, ki dokazujejo njegovo učinkovitost proti bakterijam, virusom herpesa in gripe, glivičnim obolenjem kože itd. Propolis deluje protivnetno in protirakavo, deluje pa tudi varovalno proti raku želodca in debelega črevesa.

Ta čebelji izdelek je še posebej učinkovit pri okužbah zgornjih dihalnih poti, odličen pa je tudi za zdravje ustne votline, dlesni in zob. Proti neprijetnim aftam se pogosto borimo s propolisom. Če dvakrat ali trikrat dnevno na rano kanemo kapljico propolisa, se bo hitreje celila.

Učinkovine v propolisu preprečujejo rast in razmnoževanje anaerobnih bakterij okoli zob, ki povzročajo parodontitis (t.i. paradontozo); neželen pojav, ki napreduje v izgubo zob. In prav propolis je odličen za preprečevanje te neprijetne bolezni, ki ni le estetska, ampak tudi resna zdravstvena težava.

čebele