Dorjan Marušič: Podhladitev

Deli novico s tvojimi prijatelji

Prihaja zima z mrzlim, vetrovnim, deževnim in hladnim vremenom. Ker je bolje preprečevati kot zdraviti, sem pripravil nekaj splošnih ukrepov ob podhladitvi ali zmrzlinah. Ob daljši izpostavljenosti vlažnemu, mrzlemu in vetrovnemu vremenu ter neprimerni obutvi in obleki lahko nastopi splošna podhladitev.

 

Najprej se pojavijo lokalne zmrzline najbolj skrajnih delov telesa, in sicer prstov, ušes, nosu, izjemoma stopal in dlani. Bolj ogrožene so utrujene, izčrpane, obolele in opite osebe. Na mrazu se začnemo tresti in dregetati zato, da telo pridobi toploto. Na žalost pa kmalu nastopita utrujenost in zaspanost, vidne sluznice in koža prebledijo, pričnemo plitveje in počasneje dihati, srčni utrip se upočasni in je slabo tipljiv. Izguba zavesti nastopi ob padcu centralne telesne temperature na trideset stopinj, srce odpove pri osemindvajsetih stopinjah, dihanje pa pri štiriindvajsetih stopinjah Celzija. Temperatura jedra pod osemnajstimi stopinjami pa je nezdružljiva z življenjem.

 

Podhlajenemu moramo hitro nuditi prvo pomoč – čimprej ogreti jedro telesa, torej notranje organe. Če je še pri zavesti, ga zavijemo v suhe in tople odeje, pri sobni temperaturi velike količine vročih napitkov in prepovemo premikanje, masiranje ali uživanje alkoholnih pijač. V planinah lahko podhlajenega učinkovito ogrevamo tako, da se v spalno vrečo zavijemo skupaj s podhlajeno osebo.

 

Ob doseženi telesni temperaturi petintrideset stopinj je poškodovanec rešen, vendar ga vseeno pošljemo v bolnišnico zaradi opazovanja in zdravljenja morebitnih zapletov. Kadar pa je podhlajeni nezavesten, pričnemo z ogrevanjem jedra telesa na terenu z astrofolijo. Nato celo telo, vključno z udi, ovijemo v več odejami in podhlajenega prepeljemo v bolnišnico. Prevoz splošno podhlajenega v bolnišnico je na vrsti šele, ko smo na terenu napravili vse za ogrevanje jedra telesa. Kadar je pri splošno podhlajenemu prišlo do zastoja življenjskih funkcij, torej do zastoja dihanja in delovanja srca, je seveda potrebno oživljanje.

 

Pri tem je potrebno poudariti, da lahko podhlajenega bolnika proglasimo za mrtvega šele takrat, ko ga ogrejemo na normalno temperaturo. Zmrzline so največkrat lokalizirane na nogah. Prizadete dele v tem primeru le sterilno prevežemo, ovijemo z vato, imobiliziramo, prekrijemo z odejo in zagotovimo prevoz v bolnišnico. Previdnost in osveščenost naj vas spremljata pri vseh užitkih, ki jih ponuja zimski čas.

 

Dorjan Marušič